FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - GAZ METAN 4-3

VIDEO 7 goluri într-un meci de poveste! Astra câștigă și își asigură în proporție de 80% locul în play-off

Articol de GSP - Publicat vineri, 09 februarie 2018 22:41

Astra a câștigat meciul cu Gaz Metan, scor 4-3, și și-a asigurat în mare măsură locul în play-off-ul Ligii 1. Vezi AICI VIDEO de la meci!

Trupa lui Edi Iordănescu a început cum nu se putea mai prost și s-a văzut condusă încă din minutul 16, când Rondon s-a desprins de marcajul lui Dandea și a trimis cu capul în poartă.

Giurgiuvenii au egalat 4 minute mai târziu prin Balaure, care a plecat bine dintre apărătorii adverși și a înscris. Astra a mai înscris de două ori până la pauză. În minutul 37, Florentin Matei a luat o acțiune pe cont propriu și a finalizat-o, iar înainte de a intra la cabine Urko Vera a avut un reflex foarte bun și a trimis în poartă.

Medieșenii au revenit în joc cu 25 de minute înainte de final prin același Rondon, dar Astra a mai punctat o dată prin Moise, 10 minute mai târziu, după o eroare a lui Greab. Oaspeții au forțat și au mai înscris o dată prin lovitura de cap a lui Marius Constantin, cu 8 minute înainte de final.

MECIURILE ETAPEI A 24-A

Vineri: ACS Poli - Voluntari 2-3 Detalii AICI, Astra - Gaz Metan 4-3 / Sâmbătă: 18:00 Juventus - Viitorul / 20:45 FCSB - CFR, Duminică: 20:45 Craiova - Sepsi, Luni: 19:00 Iași - Botoșani / 20:45 Chiajna - Dinamo

clasament liga 1

Astra - Gaz Metan 4-3
Au marcat:
Balaure 20, Fl. Matei 37, Urko Vera 41, Moise 76 / Rondon 16, 65, M. Constantin 82
TEXT / VIDEO

Astra: Iliev - Belu, Bejan, Erico, Al Stan - Takayuki, Dandea - L. Buș, Balaure, Fl. Matei - Vera
Rezerve: Lazar, Gheorghe, Biceanu, Radunovic, Butean, Chipirliu, Moise
Antrenor: Edward Iordănescu

Gaz Metan: Greab - Crețu, M. Constantin, Sîrghi, Sg. Popovici - Chamed, Rosado, Caiado, Diogo - Rondon, Olaru
Antrenor: Cristi Pustai

Arbitru: George Rădulescu / Asistenți: Marius Nicoară și Vlad Bârleanu / Rezervă: Robert Dumitru / Observator: Stan Prodan