FOTBAL  »  Superliga  »  JUVENTUS BUCUREȘTI - ASTRA 0-1

VIDEO Astra Giurgiu se impune la limită cu Juventus București, 1-0, și urcă pe 5 în Liga 1 » Accidentare groaznică a lui Măzărache

Articol de GSP - Publicat vineri, 08 decembrie 2017 23:07

În primul meci din etapa 21-a, Astra Giurgiu a obținut victoria de care avea nevoie pentru a-și consolida locul în play-off. Fosta campioană s-a impus pe terenul lui Juventus București, scor 1-0, la capătul unui meci umbrit de accidentarea gravă a lui Măzărache.

Juventus București - Astra Giurgiu 0-1
A marcat:
Al. Ioniță '51 p.
TEXT / VIDEO
Alexandru Ioniță a ratat un penalty în minutul 39, dar și-a luat revanșa tot din penalty, în minutul 51
Băjenaru, fundașul gazdelor, a fost eliminat pentru proteste în minutul 49

Prima jumătate de oră nu a adus ocazii notabile de poartă, partida de la Ploiești fiind animată în minutul 35, atunci când Astra a primit penalty în urma unui duel între Simon Măzărache și Takayuki Seto.

Faza a culminat însă cu accidentarea îngrozitoare a atacantului lui Juventus, care a suferit o fractură de tibie (detalii, aici).

La faza imediat următoare, Alexandru Ioniță a ratat lovitura de pedeapsă, dar și-a luat revanșa în minutul 51, când a înscris tot din penalty. Andrei Chivulete a acordat cel de-al doilea penalty în favoarea giurgiuvenilor după ce Băjenaru l-a faultat pe Moise. Arbitrul l-a eliminat apoi pe Băjenaru pentru proteste.

Scorul a rămas neschimabt până la final, iar Astra acumulează 34 de puncte, devansând-o pe Viitorul și urcând până pe locul 5.

De partea cealaltă, Juventus rămâne ultima în clasament, cu doar 8 puncte.

Juventus București: Stoian - Dima, Mihăiescu, Walace, Carabela - Călințaru, Petre, Bărbulescu, Ștefan - Băjenaru, Măzărache
Rezerve: Drăghia, Dzalamidze, Sesar, Morariu, Țîră, Cazan, Zaharia