FOTBAL  »  Superliga  »  CFR - ASTRA 1-1

VIDEO CFR a uitat să câștige în 2019! Egal cu Astra Giurgiu, 1-1, deși a jucat mai bine de o oră în superioritate!

Articol de GSP - Publicat sambata, 16 februarie 2019 21:54

CFR Cluj a remizat pe teren propriu cu Astra Giurgiu, scor 1-1. Campioana a jucat în superioritate din minutul 30, când Bejan a fost eliminat. Mureșan a marcat în minutul 52 pentru gazde, însă Radunovici a egalat cu un șut deviat în minutul 73.

Clujului i s-a urât cu binele, d-aia nu-l mai apreciază. Vișiniii s-au obișnuit atât de tare să fie lideri, încât nu mai realizează de ce e nevoie ca să-și păstreze locul, au ajuns la concluzia că li se cuvine fotoliul, pur și simplu.

Nimic nu mai e ca anul trecut

Echipa nu mai are trăsăturile din finalul anului trecut, toți jucătorii arată mai rău și întreg tabloul poartă semnătura masetrului Conceicao, antrenorul pe care conducerea se gândea să-l demită din 2018, doar că n-a mai reușit din cauza rezultatelor bune. Din cauza rezultatelor bune! E paradoxul planului complicat prin care CFR mai speră să-și păstreze coroana, cu un antrenor în care n-au încredere nici vestiarul, nici birourile.

Campioana e moale, lipsită de creativitate și de noroc. Ea marchează un gol după zeci de minute în care avusese în față adversari cu unul în minus, ca urmare a eliminării lui Bejan. Reușita îi aparține lui Andrei Mureșan, dintr-o fază la care mai participă și Lang, celălalt stoper. Pentru că Țucudean e cam gripat, Ioniță arată ca un old-boy invitat să mai joace cu profesioniștii, Deac și Culio s-au cam consumat.

Radunovici și un pic de noroc

CFR n-adună în toată echipa doza de creativitate pe care o conține singur Alibec. Denis nu s-a acomodat la FCSB pentru că-i convin misiunile "singur împotriva tuturor" și mai degrabă un club mic cum e Astra îi oferă cadrul pentru raidurile comando care i se potrivesc.

Alibec îl lasă pe Butean singur cu portarul cu o pasă grozavă, preia balonul din poziții imposibile și-i torturează pe apărătorii Clujului, care se dau cap în cap ca să-l blocheze. Nesusținut de colegi, ia mingea și aleargă singur zeci de metri, scapă de adversari cu driblinguri și cu forța care-l ajută să protejeze balonul formidabil. E faultat, că altfel nu poate fi oprit!

Un pic de noroc îl premiază pe exagerat de ambițiosul Alibec. Denis îi potrivește mingea pentru șut lui Radunovici și lovitura muntenegreanului e deviată de Culio imparabil! 1-1! Vișiniii nu merită toate punctele, lui Denis i se cuvin măcar un punct și complimente pentru rolul pe care l-ar fi făcut și Stallone distribuit ca atacant.

3 goluri și 3 pase decisive are Alibec la Astra în cele 7 meciuri de când Costel Enache a preluat echipa