FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - CONCORDIA CHIAJNA 2-2

VIDEO FC Voluntari o comite din nou și e tot mai departe de salvarea automată de la retrogradare

Articol de GSP - Publicat sambata, 26 mai 2018 19:34

FC Voluntari și Concordia Chiajna au terminat la egalitate, scor 2-2, în primul meci al etapei cu numărul 13 din play-out.

Derby-ul ilfovean a fost unul plin de răsturnări de situație. Elevii lui Adrian Mutu au început agresiv, dar au fost pedepsiți pe contraatac. Grădinaru a reluat spectaculos, din întoarcere, în minutul 18 și l-a învins pe Mincă. Chiajna putea face 2-0 în minutele de prelungire ale primei părți, dar Bawab a ratat de puțin ținta.

A doua repriză a fost una mult mai spectaculoasă. Ivanovici și Căpățână au întors soarta partidei în minutele 63 și 69.

Pena a stricat sărbătoarea gazdelor cu golul din minutul 88, iar Nivaldo putea să dea lovitura la ultima acțiune, dar a trimis în piciorul lui Mincă, din situație de 1 la 1.

FC Voluntari rămâne pe poziția a 6-a în play-off, cu 26 de puncte, loc care va disputa un baraj, în dublă manșă, contra celor de la Chindia Târgoviște. Concordia Chiajna acumulează 30 de puncte și privește relaxată finalul de sezon, fiind salvată matematic.

FC Voluntari - Concordiei Chiajna 2-2
Au marcat: Grădinaru 18, Pena 88 / Ivanovici 63, Căpătână 59

Echipele de start

FC Voluntari: Mincă - Leasă, Balaur, Horj, Cazan - Răuță, Marinescu, Novac, Ivanovici - Voicu, Bălan
Antrenor: Adrian Mutu

Chiajna: Caparco - Bărboianu, Albu, Marc, Fota - Bucșa, Deaconu - Bawab, Cristescu , Grădinaru - Batin
Antrenor: Ionut Badea

Arbitri: Istval Kovacs (Carei) / A1: Vasile Marinescu (Bucureşti)/ A2: Mircea Grigoriu (Bucureşti)