FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - CONCORDIA CHIAJNA 4-0

VIDEO FC Voluntari, prima victorie în actualul sezonul de Liga 1 » Reușite superbe în umilința administrată Concordiei Chiajna+ Clasamentul actualizat

Articol de GSP - Publicat vineri, 19 octombrie 2018 19:51

FC Voluntari a obținut prima victorie din actuala ediție a Ligii 1, scor 4-0, contra rivalei din Ilfov, Concordia Chiajna.

Scorul a fost deschis relativ rapid, în minutul 22, de fundașul moldovean Igor Armaș, care a reluat spectaculos cu capul după o lovitură de colț. Ghanezul Richard Gadze a dublat diferența în minutul 33, după o acțiune colectivă superbă.

Ostilitățile nu s-au schimbat nici după pauză. Mihai Căpățână a înscris unul dintre cele mai frumoase goluri din actualul sezon. A lovit mingea perfect cu exteriorul de la 30 de metri.

Finalul a fost unul surprinzător de dur pentru scorul arătat pe tabelă, cu 8 cartonașe galbene scoase de centralul Horațiu Feșnic, toate după minutul 55. Ștefan Bărboianu a fost eliminat pentru două "galbene" cu 9 minute înaintea expirării timpului regulamentar. Scorul final a fost stabilit de belgianul Nathan Kabasele în minutul 89.

FC Voluntari rămâne în continuare ultima în Liga 1, cu 8 puncte acumulate în primele 12 etape. Chiajna este a 10-a, cu 14 puncte.