FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - SEPSI 1-1

VIDEO Gaz Metan, doar egal cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 1-1! Medieșenii tremură în continuare pe final de sezon

Articol de - Publicat joi, 24 mai 2018 17:30

Meciul marilor ratări la Mediaș, unde doi de "I", Iulian și Istvan, au marcat, iar colegii s-au întrecut în irosit ocazii. Iulian Cristea l-a depășit pe un Ghinga retras neinspirat stoper pentru 1-0, Fulop a punctat, dincolo, pentru a 4-a etapă la rând. Ceilalți?

Rondon a șocat din 3 metri, o lovitură de cap mult pe lângă poarta lui Niczuly de unde un fost atacant al Venezuelei ar avea dreptul să rateze doar cu ochii acoperiți. Iar în repriza a doua, Caiado a lovit bara, pentru ca Hamed, singur-singurel cu Pleșca, să trimită în piciorul portarului!

Premiera lui Fulop

Gazul, care rămâne cu suflul greu al Voluntariului în spate, n-a pierdut contactul cu zona retrogradabilă și din cauza lui Fulop. Cu 7 goluri în play-out, fotbalistul împrumutat de la Diósgyőr e golgeter peste calupul doi al campionatului. Nu poate întinde antenele spre titlul de golgeter, deoarece n-a dat decât două în sezonul regulat, însă a reușit o premieră. A marcat 4 goluri în 4 etape la rând în play-out, fiind primul care reușește performanța de la inaugurarea sistemului în România.

Urme de penalty

În minutul 88, Rondon, cu o evoluție mult sub nivelul său, a reușit o centrare în careul lui Sepsi, însă fundașul dreapta al oaspeților, spaniolul Dalmau, a deviat balonul cu mâna. Deși existau circumstanțe de penalty, iar fotbaliștii Gazului au reclamat contactul, Feșnic a lăsat jocul să continue. În prima repriză, tot la poarta lui Sepsi, Olaru a scăpat singur, în lateral, cu Niczuly, însă "centralul" a fluierat, aiurea, fault în atac la Sato.