FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - SEPSI 1-1

VIDEO Poli Iași - Sepsi 1-1. Moldovenii au încurcat echipa lui Neagoe, care se putea desprinde pe loc de play-off

Articol de GSP - Publicat vineri, 30 noiembrie 2018 19:29

Sepsi a ratat ocazia de a se distanța de ocupanta locului 7, Astra Giurgiu. A scos doar o remiză, în deplasare, cu Poli Iași, scor 1-1. Echipa lui Eugen Neagoe a deschis scorul în minutul 9. Tandia l-a servit foarte bine pe Vașvari în centrul careului, iar acesta a pus latul și l-a învins pe debutantul Târnovanu.

FINAL POLI IAȘI - SEPSI 1-1
AU marcat: FLORES 21 / Vașvari 9

Doar 12 minute a durat avantajul formației covăsnene. Platini l-a servit pe Flores, care a punctat din 7 metri cu o lovitură de cap. Prima repriză a mai adus o singură ocazie importantă.

Simonovski a ratat o ocazie uriașă în minutul 27, când a reluat peste poartă, deși se afla foarte aproape de poarta gazdelor. A doua repriză a fost mult mai ștearsă.

Primele 7 minute au adus singurele ocazii. Prima a fost a Politehnicii. Același Flores a reluat pe lângă poartă dintr-o poziție ideală (49). Trei minute mai târziu Vașvari l-a pus la încercare pe Târnovanu, care a respins de sub bară.

Sepsi adună 24 de puncte după acest meci și e pe locul 6. A pus 4 puncte peste Astra Giurgiu, care e pe 7. Din însă din urmă FC Botoșani (19) și Hermannstadt, Dinamo plus Poli Iași, toate cu 18 puncte. De asemenea, Călărași și Concordia au câte 17 puncte.

Echipele de start:

Poli Iași: Târnovanu - Gallego, Ov. Mihalache, Frăsinescu, Sin - Qaka, Cioinac - Soares, Flores, Sanoh - An. Cristea
Rezerve: Rusu, Bădic, Bekui, Chelaru, P. Petre, Al. Zaharia, Bosoi
Antrenor: Flavius Stoican

Sepsi: Fejer - Moura, Viera, Ad. Rus, Fl. Ștefan - Velev, Karnitski - Nouvier, Vașvari, Tandia - Simonovski
Rezerve: Niczuly, Sato, Prosser, Ursu, Hadnagy, Mensah, Hamed
Antrenor: Eugen Neagoe