FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - RAPID, AZI, ORA 18:00, DIGISPORT ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

VIDEO / Rapid obţine prima victorie în deplasare

gaz metan rapid

Articol de GSP - Publicat vineri, 27 august 2010 00:00

Rapidul obţine prima victorie în deplasare din acest sezon, prin golul reuşit de Ovidu Herea, din penalty (65).

Elevii lui Şumudică au început mai greu meciul de la Sibiu, împotriva lui Gaz Metan, Bornescu blocîndu-l pe Aganovici în ultimul moment la o fază de unu la unu (32). La doar 5 minute distanţă, Cassio nu reuşea să o bage în poartă după o centrare perfectă a lui Herea în careul mic. Repriza s-a încheiat cu lovitura liberă executată foarte bine de Eric, dar care a lovit doar bara transversală.

Dacă prima parte a suferit din punct de vedere al spectacolului, Eric a încercat o semi-foarecă spre poarta lui Bornescu, dar mingea a prins înalţime (53). Golul a venit în urma unui penalty acordat la un henţ al lui Kubala care nu a reuşit să respingă mingea cu capul. Golgheterul vişiniilor, Ovidiu Herea, e calm şi îl învinge pe Pleşca. Pînă la final jucătorii celor două echipe s-au întrecut în cartonaşe roşii. Şi aici, tot giuleştenii au cîştigat, punctînd prin Herea (68) şi Sburlea (90+3), iar la gazde Aganovici a fost trimis în tribune (90).

VIDEO / Vezi fazele care au dus la eliminarea lui Herea în meciul cu Gaz Metan Mediaş

VIDEO / În minutul 65 Herea transforma un penalty acordat in urma unui hent facut de Kubala