FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - HERMANNSTADT 1-3

VIDEO Repriză de vis: Hermannstadt revine spectaculos pe terenul revelației Sepsi și o trimite pe Dinamo pe loc retrogradabil!

Articol de GSP - Publicat sambata, 03 noiembrie 2018 19:56

Sepsi a suferit a treia înfrângere consecutivă pe teren propriu în Liga 1. Formația lui Eugen Neagoe a cedat în fața celor de la Hermannstadt, scor 1-3, deși la pauză conducea cu 1-0.

Tandia (42) a fost cel care a deschis scorul. Francezul a șutat cu pământul de la 25 de metri și l-a învins pe Căbuz. A doua repriza a fost una catastrofală pentru gazde.

În doar 8 secunde de la începerea părții secunde, apărarea și portarul gazdelor au fost șah-mat. De patru atingeri a avut nevoie Hermannstadt să înscrie: Dumitriu a preluat pe piept și a reluat la colțul scurt, cu pământul, din afara careului!

Al doilea gol a venit după o gafă incredibilă a lui Niczuly, care s-a încurcat în minge, iar Tsoumou a profitat și a înscris.

Pentru ca dezastrul să fie complet, Viera a făcut penalty, iar Dîlbea a marcat în minutul 70, chiar dacă portarul gazdelor a ghicit colțul.

După acest succes, Hermannstadt urcă peste Dinamo, care coboară pe poziție retrogradabilă. Sibienii au 14 puncte și sunt pe 11. Sepsi rămâne cu 19 puncte, pe 7 și poate pierde urma formațiilor din play-off.

FINAL » Sepsi - Hermannstadt 1-3

Au marcat: Tandia (42) / Dumitriu (46), Tsoumou (57), Dîlbea (70)

Echipele de start:

Sepsi: Niczuly - Moura, Viera, Jovanovici, Sato - Velev, Vașvari - Nouvier, Tandia, Fl. Ștefan - Simonovski