FOTBAL  »  Superliga  »  JABLONEC - SPARTA PRAGA 1-2

VIDEO Sparta Praga are un parcurs PERFECT în Cehia » Cum s-au descurcat Stanciu, Niță și Chipciu

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 iulie 2018 21:00

Sparta Praga s-a impus în deplasarea de la Jablonec, scor 2-1, într-un meci în care Florin Niță, Nicolae Stanciu și Alexandru Chipciu au fost integraliști la oaspeți.

Sparta Praga venea după șocul demiterii antrenorului Pavel Hapal (38 de ani), cauzată de înfrângerea din Europa League, 0-2, contra sârbilor de la Spartak Subotica. Vezi detalii AICI!

Prima repriză a fost una ștearsă. Sparta a controlat partida, însă posesia a fost una sterilă. Ocaziile au aparținut gazdelor, Niță fiind nevoit să intervină în 4 rânduri.

Deschiderea scorului a venit imediat după pauză. Gabonezul Guelor Kanga a punctat în minutul 53 la finalul unei acțiuni prelungite de atac. Vukadinovic a dublat diferența în minutul 69.

Finalul a fost unul tensionat. Chipciu a primit cartonașul galben în minutul 84 și a riscat eliminarea câteva minute mai târziu din cauza tragerilor de timp. Golul de onoare al lui Jablonec a venit în minutul 88, de la David Lischka, după o ezitare a lui Florin Niță. Stanciu, căpitan la Sparta, a fost printre cei mai buni oameni de pe teren.

Sparta Praga are maximum de puncte după primele două etape din Cehia.

Jablonec - Sparta Praga 1-2
AU marcat: Lischka 88/ Kanga '53, Vukadinovic '69

Sparta Praga: Niță - Chipciu, Radakovic, Kaya, Costa - Frydek, Ben Haim, Stanciu - Kanga
Rezerve: Heca - Stetina, Kulhanek, Sacek, Vacha, Vukadinovic, Sural
Antrenor: Zdenek Scasny

Jablonec: Hruby - Holes, Brecka, Lischka, Hanousek - Travnik, Kubista, Povaznavec - Masopust, Dolezal, Jojovic
Rezerve: Hanus, Acosta, Chramosta, Hubschmann, Ikaunieks, Jankovic, Plestil
Antrenor: Petr Rada