FOTBAL  »  Superliga  »  ASA TG. MUREȘ - FC BOTOȘANI 0-2

VIDEO Victorie fără emoţii pentru FC Botoşani, la Târgu Mureş! ASA, şanse tot mai slabe de salvare

Articol de GSP - Publicat luni, 15 mai 2017 20:02

FC Botoşani a câştigat disputa de la Târgu Mureş, 2-0, contra celor de la ASA şi a egalat la puncte FC Voluntari, echipa de pe locul al treilea.

Prima mare ocazie a meciului a fost ratată de Golofca, în minutul 23. Atacantul a fost lansat de Kuku, dar a nu a reușit să reia către poartă.

Cinci minute mai târziu, Mihai Roman a deschis scorul pentru FC Botoşani cu un şut din centrul careului, în urma unei pase trimise de acelaşi Golofca.

Cu puţin timp înainte de pauză, Roman a reuşit "dubla".

În partea a doua, Golofca a mai ratat o ocazie importantă în minutul 60, când a vrut să înscrie cu un lob, dar a ratat total execuţia. Popovici ar fi putut majora avantajul oaspeţilor, dar a întârziat şutul în minutul 68, iar tabela a rămas neschimbată până la final.

ASA Târgu Mureș mai are doar șanse matematice de a se salva de la retrogradare. Ardelenii au deja un deficit de patru puncte față de echipa de pe penultimul loc, Pandurii. De locul de baraj, ocupat de ACS Poli, o despart 10 puncte.

VIDEO » ASA Târgu Mureș - FC Botoșani 0-2
A marcat: Mihai Roman '27, '38