FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - VIITORUL 0-1

VIDEO Viitorul se impune la Mediaș, 1-0, și revine după mult timp pe loc de play-off

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 octombrie 2017 16:00

Viitorul a debutat cu dreptul în returul Ligii 1, obținând o victorie foarte importantă pe terenul lui Gaz Metan Mediaș, scor 1-0.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 21, prin Țucudean, care s-a înălțat peste apărarea medieșenilor și a înscris cu capul, după o centrare perfectă a lui Eric. Fostul atacant al lui Dinamo și al FCSB-ului a reușit cel de-al optulea gol al sezonului, fiind lider la acest capitol.

Viitorul a fost echipa mai periculoasă până la finalul primei reprize, Eric și Țucdean ratând alte două oportunități de gol.

Gaz Metan s-a dezmeticit în minutul 37, dar Râmnicenau a blocat cu siguranță șutul lui Darius Olaru.

Golubovici și Chamed au irosit în repriza secundă două ocazii bune, iar Viitorul a plecat de la Mediaș cu toate cele trei puncte.

Grație victoriei, campioana României a revenit după multă vreme pe loc de play-off: dobrogenii sunt pe locul 6, cu 20 de puncte, devansând-o astfel pe ACS Poli Timișoara.

De partea cealaltă, Gaz Metan continuă parcursul dezamăgitor din acest sezon, situându-se pe locul 13, cu 9 puncte.

Gaz Metan - Viitorul 0-1
A marcat: Țucudean '21