FOTBAL  »  LIGA 2  »  SITUAȚIE

FOTO Haz de necaz în Liga 2: „Bine că nu s-au înecat” » Meci jucat în condiții imposibile

Articol de - Publicat sambata, 25 noiembrie 2023 22:02 / Actualizat sambata, 25 noiembrie 2023 22:02

Fostul arbitru Ion Crăciunescu s-a amuzat pe seama condițiilor de joc de la CS Tunari - Chindia Târgoviște, scor 0-2, din runda cu numărul 14 a ligii secunde.

Ploile din ultimele zile au inundat complet gazonul arenei din Tunari. Organizatorii au făcut eforturi pentru a îndepărta apa, dar partida contra Chindiei s-a jucat în condiții imposibile.

Eșecul cu Voluntari zdruncină lucrurile la Farul » Primele măsuri anunțate de Gică Popescu
Voluntari - Farul 4-2

Au existat porțiuni mari în care mingea nu sărea, dar „centralul” Mihai Lăstun a decis ca partida să se joace.

FOTO. Ion Crăciunescu râde de gazonul de la Tunari - Chindia

+1 FOTO

Prezent în studioul emisiunii „Fotbal Club”, de la Digi Sport, fostul arbitru Ion Crăciunescu a ironizat suprafața de joc: „E de felicitat că nu s-a înecat niciun jucător. Uită-te ce e acolo”.

Marius Lăcătuș a comentat într-o notă serioasă: „În partea unde s-au marcat golurile în a doua repriză, terenul a fost unul mai bun”.

Replica lui Ion Crăciunescu a stârnit din nou zâmbetele celor prezenți în studio: „A bătut soarele în partea aia”.

Chindia, la debutul italianului Diego Longo pe bancă, s-a adaptat mai bine condițiilor. Ante Zivkovic a deschis scorul în minutul 70, prima lui reușită în fotbalul românesc, iar Mihai Leca și-a deviat mingea în propria poartă în minutul 81.

CS Tunari rămâne pe locul 17 în Liga 2, în timp ce Chindia a urcat pe 9, la 3 puncte în spatele zonei de play-off.