FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA #15

Chindia și Concordia Chiajna au remizat în ultimul meci al anului în Liga 2

Articol de , , - Publicat duminica, 03 decembrie 2023 13:32 / Actualizat duminica, 03 decembrie 2023 13:45

Etapa cu numărul 15 din Liga 2 s-a încheiat duminică cu remiza (1-1) dintre Chindia și Concordia Chiajna. Este ultima partidă din Liga 2 din 2023. Divizia secundă se reia în februarie 2024.

• Reșița, Alexandria, Șelimbăr, Corvinul, Steaua, Tunari, Slatina și Dumbrăvița nu au drept de promovare în Liga 1, fiind cluburi de drept public.
Stupoare la Unirea Dej - CS Mioveni, în Liga 2 » Meci oprit, nu s-a putut juca timp de 20 de minute!
UNIREA DEJ - CS MIOVENI

Chindia și Concordia Chiajna, remiză în ultimul meci al anului în Liga 2

Robert Moldoveanu a deschis scorul pentru Chindia în minutul 48. Același Moldoveanu avea să rateze un penalty în minutul 71. Denis Oncescu a parat lovitura de la 11 metri.

Ilfovenii au egalat în minutul 88 prin Adrian Bălan, fostul atacant de la Rapid și U Cluj

Final: Chindia - Concordia 1-1

Echipe de start:

Chindia: Răilean – I. Albu, Marc, C. Dinu (cpt.), Romeo – Boțogan, Fedele, Bogaciuc, Max. Cojocaru – Zivkovic, Rob. Moldoveanu
Antrenor: Diego Longo

Concordia Chiajna: Oncescu – Corbu, Gerson, Stănică, Dumbravă – R. Lazăr – Ghimfuș, D. Codrea (cpt.), R. Moise, Torje – Ad. Bălan
Antrenor: Erik Lincar

S-au jucat sâmbătă, 2 decembrie:

Viitorul Târgu Jiu s-a impus contra lui CSM Alexandria

CSM Alexandria a ajuns la 3 meciuri fără înfrângere în Liga 2 după ce sâmbătă a fost învinsă pe teren propriu de Viitorul Târgu-Jiu, scor 0-1. Unicul gol al partidei a venit în minutul 50, prin Albert Voinea.

Final: CSM Alexandria - Viitorul Târgu-Jiu 0-1

CSM Alexandria: Blănaru – Iakabfi, Cană, Băican, Nedele - Împungerouă, Mih. Stancu (cpt.), Perju - Jerdea, G. Crețu, Dodoi
Antrenor: Alin Pînzaru

Viitorul Târgu-Jiu: Lupescu – Core, Ed. Croitoru, Dr. Popa, Dav. Savu - Mrsulja (cpt.), Tiihonen - Acolatse, Nikpalj, Njifakue - Alb. Voinea
Antrenor: Călin Cojocaru

CSM Slatina, succes „acasă” cu Progresul Spartac

Progresul Spartac continuă seria eșecurilor în Liga 2. Bucureștenii au pierdut și în deplasarea de la Slatina, scor 0-1, și au numai un punct adunat în 15 etape. Unica reușită a partidei a fost cea a lui Raul Popa, din minutul 49.

Final: CSM Slatina - Progresul Spartac 1-0

CSM Slatina: Velcu – A. Stan, Gherghe, Mondragon, C. Toma – Donca, Sil. Matei – I. Mitran, D. Toma (cpt.), R. Popa – Cl. Dragu
Antrenor: Daniel Oprescu

Progresul Spartac: Al. Soare – Andr. Florescu, Parfeon (cpt.), Leafu, Andr. Grigore – Purice, Rz. Stîngă – M. Dumitru, Petcu, Tong – Chirițoiu
Antrenor: Andrei Erimia

Metaloglobus și CS Tunari au oferit cel mai spectaculos meci al zilei în Liga 2

Cea mai spectaculoasă partidă a zilei s-a jucat la Clinceni, între Metaloglobus și CS Tunari. Oaspeții au condus cu 2-0 la pauză, după golurile lui Mirko Ivanovski și Dragoș Gheorghe.

Dragoș Huiban a redus din handicap în minutul 53, dar 5 minute mai târziu Dragoș Gheorghe a înscris încă o dată și a dus scorul la 3-1 pentru CS Tunari

Elevii lui Ianis Zicu nu au cedat. Au mai punctat de două ori, prin Dragoș Huiban (60) și Adrian Sîrbu (73) și au „smuls” un punct.

Final: Metaloglobus - CS Tunari 3-3

• Au marcat: Huiban (53, 60), A. Sîrbu (73) / Ivanovski (31), D. Gheorghe (41, 58)
  • Click AICI pentru statistici
  • Stadion: Clinceni - Arena 1 (Clinceni)

Metaloglobus: Nedelcovici – Diallo, Honciu (cpt.), Ad. I. Voicu, Andr. Sava - Marica, Kouadio, Huiban - Vl. Bogdan, Cruceru, Caramalău
Antrenor: Ianis Zicu

CS Tunari: Isvoranu – Barfă, Mih. Leca, Rogac, Plumbuitu - Mih. Ene, Bustea, Vas. Constantin - Al. Sima, Dr. Gheorghe, Ivanovski
Antrenor: Ștefan Odoroabă

CS Mioveni a învins-o în deplasare pe Unirea Dej, într-un meci marcat de o accidentare gravă și două întreruperi

Partida de la Dej dintre Unirea și CS Mioveni a fost decisă în minutul 45+3, când Alexandru Dandea, stoperul argeșenilor, a înscris.

Scene incredibile s-au petrecut în prima repriză. Arbitrul a fost nevoit să întrerupă meciul, pentru că la stadon nu erau prezente două ambulanșe, așa cum cere regulamentul. Mai multe detalii, AICI

Final: Unirea Dej - CS Mioveni 0-1

Unirea Dej: R. Pop – Piftor, Kereki, D. Pop, Al. Șuteu – Vic. Stancovici, Chira, Ciocan – Fulga, Golda, Blaj (cpt.)
Antrenor: Dragoș Militaru

CS Mioveni: Fl. Croitoru – Gogor, Dandea, R. Garutti, Șerbănică (cpt.) - Bolohan, Cărăruș, D. Toma, Guțea, Coșereanu - Blănaru
Antrenor: Constantin Schumacher

Unirea Slobozia o bate pe Ceahlăul și se menține pe podium

În ultimul meci al zilei, Unirea Slobozia a învins-o pe teren propriu pe Ceahlăul, scor 2-1.

Elevii lui Adrian Mihalcea au deschis scorul în minutul 17, prin Andrei Dorobanțu și au dat lovitura în prelungiri, prin Cosmin Atanase (90).

Ceahlăul a redus din diferență în minutul 90+4, prin Patrick Petre, dar moldovenii nu au mai avut forța de a egala.

Unirea Slobozia ocupă locul 3 în clasament, cu 31 de puncte. Ceahlăul e pe 8, cu 22 de puncte, la numai unul distanță de locul 6, ultimul de play-off, ocupat de Viitorul Târgu-Jiu.

Final: Unirea Slobozia - Ceahlăul 2-1

• Au marcat: Dorobanțu (17), Atanase (90) / P. Petre (90+4)
  • TV: Digi Sport 1, Prima Sport 1
  • Stadion: 1 mai (Slobozia)

Unirea Slobozia: D. Rusu – Ibrian, Pospielov, Gab. Lazăr, C-tin. Toma (cpt.) - Coadă, Șt. Pacionel, Dorobanțu - Vlăsceanu, Ekollo, Afalna
Antrenor: Adrian Mihalcea

Ceahlăul: Barna – Petkov, Jalbă, Vișinar (cpt.), Al. Fărăgău - Forizs, Onișa - M. Savu, Llullaku, Pedro Albino - Cortelezzi
Antrenor: Cristi Pustai

S-a jucat vineri, 1 decembrie:

FINAL » Gloria Buzău - Csikszereda 0-2

Echipele de start:

Gloria Buzău: Greab – Sg. Pîrvulescu, Patapis, Wiktorski, Sălceanu - Trebotic (cpt.), Val. Dumitrache, I. Șerban, Mat. Tănasă - Chică-Roșă, Cr. Dumitru
Rezerve: Horeboiu – V. Angelov, Ferraresso, Golan, Georgiev, Pervan, Radic, Diego Izata, Brîncoveanu
Antrenor: Andrei Prepeliță

Csikszereda: Gyenge – J. Nagy, Kelemen (cpt.), Csuros, Gal-Andrezly - B. Pinter, Veres - Babati, Bakos, Ronai - Jelena
Rezerve: Karacsony – Bloj, Csiszer, Balogh, Gergely, Szondi, Magyari, A. Nistor, Makrai
Antrenor: Robert Ilyes

S-au jucat joi

FINAL. FC Argeș - Dumbrăvița 2-0

Argeșenii s-au impus prin golurile marcate de Costinel Tofan ('8) și Bogdan Rusu ('53).

Gazdele se clasează pe 14, cu 18 puncte, iar CSC Dumbrăvița ocupă poziția a 12-a, cu 19 puncte.

FC Argeș - Dumbrăvița, echipele de start:

Argeș (4-2-3-1): Straton - Tofan, Turda (cpt.), Tudose, Rădescu - Boboc, Balaur - Pîrvu, Haită, Bertrand - Rusu
Rezerve: Bucur - Grigore, Ciuciulete, Lazăr, Orozco, Babin, Dulcea, Angelov, Mitoi
Antrenor: Eugen Neagoe

Dumbrăvița (4-2-3-1): Trifon - Amariei, Țieranu, Zurbagiu, Lalic - Gâșă, Tănase - Salhi, Cibi, Zaluschi - Paulevici
Rezerve: Toroc, Martinov, Olaru, Sofran, Tismonar, Mercioiu, Toroc, Nortey, Ristin
Antrenor: Cosmin Stan

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)
Arbitru: Ioniță Eduard (Tulcea) / A1: Vlase Daniel (Galaţi), A2: Tudor Răzvan Claudiu (Bucureşti)

FINAL. Steaua - Corvinul 0-1

Corvinul Hunedoara a învins CSA Steaua în Ghencea, scor 1-0. Marius Lupu a marcat singurul gol al meciului, în minutul 48. Steliștii puteau restabili egalitatea în minutul 90+5, când șutul lui Maftei a izbit transversala.

Hunedorenii se clasează pe 2, cu 31 de puncte, în timp ce „militarii” ocupă locul 6, cu 22 de puncte. Cele două echipe nu au drept de promovare.

VIDEO + FOTO. Steaua - Corvinul, înaintea meciului s-a intonat imnul României

Înainte de startul meciului s-a intonat imnul pe arena din Ghencea. Fanii au fluturat steaguri tricolore:

Cei aproximativ 50 de suporteri ai Corvinului au venit cu un steag al Stelei. Ca răspuns, steliștii au strigat numele Corvinului. Cele două galerii sunt înfrățite.

+7 FOTO

Pe gazon încă se vedeau urmele meciului de rugby jucat cu Dinamo, câștigat, scor 20-19, de roș-albi, pe 23 noiembrie.

Steaua - Corvinul, echipele de start

Steaua (5-3-2): Frânculescu - Maftei, Vîrtej, Beța, Ilie, Dobrescu - Buziuc, Bărbulescu, Drăghici - Boiciuc, Chipirliu
Rezerve: Pop, Avram, Da Silva, Matei, Raicu, Enceanu, Dumitru, Chunchukov, Topuzov
Antrenor: Daniel Oprița

Corvinul (4-3-3): Blaga - Iacob, Lică, Manolache, Velisar - Bradu, Hrezdac, Neacsa - Mitran, Coman, Lupu
Rezerve: Roman, Nicolae, Predică, Herghelegiu, Pîrvulescu, Antonov, Da Silva, Chindriș, Pop
Antrenor: Florin Maxim

Stadion: Steaua (Bucureşti)
Arbitru: Porumbel Valentin (Olteniţa) / A1: Pucheanu Florin (Ulmi), A2: Ionuț Erchian (Medgidia)

FINAL. Şelimbăr - CSM Reșița 2-2

Șelimbăr, echipa lui Claudiu Niculescu, părea că se îndreaptă spre victorie, însă formația lui Flavius Stoican a egalat pe final, prin Drăghiceanu.

CSC Șelimbăr: Al. Roșca – Palmeș, Natea, R. Crișan, C. Alexe – Panos, Moussinga – Monea, C. Soare, Schieb – Berisha
Antrenor: Claudiu Niculescu

CSM Reșița: I. Rus – Bărboianu, Erico da Silva, Rimovecz – Gomboș, Dudea (cpt.), D. Fărăgău, Fota – Drăghiceanu, An. Burlacu – Lascu
Antrenor: Flavius Stoican

Stadion: Municipal (Sibiu)
Arbitru: Roman George Catalin (Timişoara) / A1: Despa Radu (Baia Mare), A2: Cimponeriu Calin (Lugoj)

Erou la promovare, hulit în Superliga » A trecut prin aceeași situație și știe ce simte Burcă la Dinamo: „Nu are nimeni răbdare de filozofii”