FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA #8

VIDEO Etapa #8. Oxigen pentru „câini” » Golul lui Pop îi aduce 3 puncte uriașe lui Dinamo în duelul cu Slobozia! Toate rezultatele + clasamentul

Articol de GSP - Publicat marti, 04 octombrie 2022 16:04 / Actualizat marti, 04 octombrie 2022 18:59

Dinamo a obținut azi a 3-a victorie din acest sezon. „Câinii” au trecut de Unirea Slobozia, 1-0, în ultimul meci din etapa a 8-a.

• Oțelul Galați este singura formație neînvinsă după primele 8 etape
  • Celelalte poziții de play-off sunt ocupate de Unirea Slobozia, CSC Șelimbăr, Poli Iași, Unirea Dej și Csikszereda
  • CSA Steaua, Baia Mare, Slatina, Șelimbăr și Dumbrăvița nu au drept de promovare în Liga 1

Formația lui Ovidiu Burcă a reușit să se impună în partida de la Giurgiu datorită unui gol marcat de Alexandru Pop, în minutul 38. Partida a fost una echilibrată, cele două formații având pe rând momente mai bune de joc.

Cu puțin timp înainte de pauză, Dinamo a marcat golul victoriei. După un corner, Alexandru Pop a înscris cu capul, din 4 metri. La ieșirea de la cabine, Dinamo s-a mulțumit cu păstrarea rezultatului, în timp ce oaspeții au forțat egalarea, fără să-și creeze ocazii importante.

În ultimele minute, Dinamo a rămas în inferioritate numerică, după ce Iulian Roșu a văzut cartonașul roșu pentru o intrare violentă cu talpa, la două minute după ce a intrat pe teren.

Rămași în 10, „câinii” s-au apărat tot mai mult. Elevii lui Costel Enache au avut două ocazii importante în minutele de prelungire, dar poarta lui Dujmovic a rămas intactă.

După 8 meciuri, Dinamo are 9 puncte (3 victorii, 5 înfrângeri) și e pe 15. Unirea Slobozia e pe 6, cu 14 puncte.

Clasamentul din Liga 2

FINAL » Dinamo - Unirea Slobozia 1-0

Echipe de start:

Dinamo: Dujmovic - Moura, Patriche, Giafer, Amzăr - Larrucea, N.Roșu - A. Bani, Ghezali, Bordușanu - Al. Pop
Rezerve: Fara, Bena, Dudea, I.Roșu, Țîră, Iglesias, Borcea, Șerban, Delciu
Antrenor: Ovidiu Burcă

Unirea Slobozia: Contra - Ibrian, I.Dinu, Perju, C. Toma - Coadă, Cruceru - Boțogan, Ekollo, Silaghi - Afalna
Rezerve: Ciupercă, Dorobanțu, Golda, G.Lazăr, C.Rus, Lemnaru, Bolohan, Ciobanu, Levy
Antrenor: Costel Enache

FINAL » Unirea Constanța - Gloria Buzău 3-1

Surpriză mare în Liga 2. Satelitul FCSB-ului, trupă aflată la retrogradare, a învins-o categoric pe Gloria Buzău, una dintre candidatele la play-off.

Cele 3 goluri marcate de Unirea Constanța au venit în ultima jumătate de oră. Pandele - șut din careu printr-o mare aglomerație de jucători - a deschis scorul, Chirițoiu a majorat diferența ca urmare a unei erori mari comise de apărarea oaspeților, iar Mitrică a dus scorul la 3-0 în prelungiri, eurogol la capătul unui contraatac.

La ultima fază a partidei, Matiș a semnat golul de onoare al Buzăului.

ECHIPELE DE START

Unirea Constanța: Răzvan Udrea - Radu Zamfir, Dan Talmaciu, Alexandru Șuteu, Radu Cireșoiu - Alexandru Enache, Mario Lăcătuș, Andrei Pandele - Laurențiu Ardelean, Robert Tudor, Aurelian Ciuciulete
Rezerve: Mario Popescu, Ștefan Cană, Andreas Chirițoiu, Rareș Trif, Aleksandru Longher, Romeo Niță, Ianis Malama, Luca Mitrică
Antrenor: Dacian Nastai

Gloria Buzău: Relu Stoian - Bogdan Otelița, Daniel Vîrtej, Ariel Lopez, Rareș Utiu - Pablo Gaitan, Dinko Trebotic, Georgian Honciu - Cristian Ciobanu, Alexandru Boiciuc, Mihai Neicuțescu
Rezerve: Wynney Boison, Kristi Marku, Feitoza Eduardo, Valentin Alexandru, Kamil Wiktorski, Răzvan Matiș, Alin Cârstocea, Alexandru Muteanu, Robert Sălceanu
Antrenor: Cristi Pustai

FINAL. Csikszereda - Metaloglobus 2-0

FINAL. FC Brașov - CSM Slatina 0-0

FINAL. Oțelul Galați - Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2-1

FINAL. Poli Timișoara - Concordia Chiajna 1-4

FINAL » CSC Șelimbăr - CSA Steaua 1-1

CSA Steaua a ratat șansa victoriei pe terenul celor de la CSC Șelimbăr. „Militarii” au deschis scorul în minutul 29, după un supergol marcat de Adi Popa. Pe final, CSA Steaua, rămasă în 10 după eliminarea lui Drăghici (62) a ratat victorie. Ciocâlteu a egala în minutul 85, după o gafă a portarului stelist, David Dincă.

CSC Șelimbăr: Mitrovic – Ursu, Crișan, Raicea, Luca – Boboc, Dandea – Cicâlteu, Arhirii, Riza – Jordan
Antrenor: Eugen Beza

CSA Steaua: Dincă – Drăghici, Beța, Sabău, Ilie – Ad. Popa, Mihăescu, Enceanu, Gheorghe – Bodișteanu, Chipirliu
Antrenor: Daniel Oprița

FINAL » CSC Dumbrăvița - Ripensia Timișoara 1-0

FINAL » Poli Iași - Minaur Baia Mare 2-0

FINAL » Progresul Spartac - Unirea Dej 2-2

Eroul lui Dinamo din Cupa României surprinde: „Unirea Slobozia e favorită”