FOTBAL  »  LIGA 2  »  PETROLUL - ENERGETICIANUL

PETROLUL - ENERGETICIANUL 2-0 // „Găzarii” se impun fără emoții și țin aprinsă lupta pentru promovare

Robert Moldoveanu a înscris primul gol pentru Petrolul // FOTO: Facebook Petrolul Ploiești

Articol de GSP - Publicat marti, 19 martie 2019 21:28

Petrolul a câștigat fără emoții duelul cu Energeticianul, ultimul meci al etapei a 25-a din Liga 2. „Găzarii” s-au impus cu 2-0 și au redus din diferența față de primele 3 clasate.

Puși în dificultate de rezultatele nefaste din ultimele două etape, 1-1 cu Metaloglobus și 0-0 cu Chindia, petroliștii aveau doar varianta victoriei azi. Și au atacat furibund încă din primele minute.

Penalty-ul ratat de Lucian Marinescu în minutul 9 a prefațat deschiderea de scor din minutul 20, când Arnăutu a înscris printr-un șut plasat.

Petrolul a asediat în permanență poarta oaspeților și a mai punctat o dată, în minutul 82, când Robert Moldoveanu, 20 de ani, atacantul împrumutat de la Dinamo, a scăpat singur și a finalizat fără emoții.

Petrolul e pe 5, cu 53 de puncte, la doar două lungimi de locul 3, ocupat de Academica Clinceni. Ploieștenii sunt la 3 puncte de U Cluj, ocupanta locului secund. Lider e Sportul Snagov, care are 58 de puncte.

Petrolul - Energeticianul 2-0
Au marcat: Arnăutu '18, R. Moldoveanu '82