FOTBAL  »  LIGA 2  »  CS BALOTEȘTI - PETROLUL 0-3

FOTO Petrolul Ploiești, primul pas spre promovarea în Liga 1! "Dubla" fundașului cu 122 de meciuri în Liga 1 a rezolvat partida

Articol de GSP - Publicat vineri, 10 august 2018 17:00

Petrolul Ploiești s-a impus în deplasarea de la CS Balotești, scor 3-0, în meciul de debut al etapei secunde din Liga a 2-a.

Echipa pregătită de Leo Grozavu a vrut să se asigure că nu va trece prin emoțiile etapei de debut, când a remizat cu FC Snagov, 0-0. Lucian Cazan, fundașul central cu 122 de meciuri în primul eșalon, a deschis scorul în minutul 4 după o lovitură de la colțul terenului.

Prahovenii au controlat să preseze, iar Claudiu Herea a dublat diferența cu o execuție spectaculoasă, din unghi, în minutul 34. Scorul primei reprize, care s-a dovedit a fi și cel final, a fost stabilit de același Cazan, cu o lovitură de cap bine plasată.

Petrolul Ploiești primește etapa viitoare vizita celor de la Pandurii Târgu Jiu, în timp ce adversarii de astăzi se deplasează la Mioveni.