SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP MONACO

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 mai 2017 16:47

Plecat de pe locul 2, germanul Sebastian Vettel, Ferrari, a câștigat Marele Premiu de la Monaco, ajungând la 3 victorii în acest sezon și consilidându-și primul loc în clasamentul general.

Raikkonen a plecat din pole-position și a avut un start excelent de cursă. Finlandezul a intrat primul la boxe, iar revenirea a fost una cu probleme. Vettel a profitat de situație și după schimbul de pneuri a revenit în fața colegului său, consolidându-și prima poziție.

Aceasta a fost a doua victorie obținută de Vettel la Monaco, după cea din 2011.

16ani au trecut de la ultima victorie Ferrari la Monaco, în 2001, cu Michael Schumacher

Pe locul 3 a terminat Daniel Ricciardo, pilotul de la Red Bull Racing. Britanicul Lewis Hamilton a terminat pe locul 7, după ce a plecat de pe locul 13.

Cu 18 tururi înainte de finalul cursei a fost nevoie de intervenția Saftey Car-ului, dar situația la vârful cursei nu s-a schimbat.

Pascal Werhlein a rămas blocat, pe două roți, într-un parapet, după un contact cu Jenson Button. Pilotul de la Torro Rosso nu a avut de suferit.