INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHINA

VIDEO Andrea Compagno, la un pas de gol la debutul în China » A lovit bara după un minut și 28 de secunde

Articol de - Publicat sambata, 02 martie 2024 13:46 / Actualizat sambata, 02 martie 2024 14:09

Italianul Andrea Compagno (27 de ani) a jucat azi primul meci oficial pentru noua sa formație, Tianjin Jinmen Tiger. Și a fost la un pas de gol, după un minut și 28 de secunde.

Adus de la FCSB, Compango a început meciul de azi ca titular. Echipa lui, TJ Tiger, a remizat pe teren propriu cu Nantong Zhityun, 1-1, în prima etapă a noului sezon.

UEFA l-a sancționat dur pe Gigi Becali, după ce acesta a recunoscut că a pariat pe un meci jucat de FCSB
FCSB

REZUMAT VIDEO. Andrea Compagno, la un pas de gol la debutul în China

Compango a fost integralist, iar după un minut și 28 de secunde a fost aproape să dea lovitura. După o centrare din partea dreaptă, italianul a reluat cu capul de la 11 metri, dar a avut ghinion. Portarul advers era bătut, dar mingea a lovit bara transversală.

Scorul la pauză a fost 0-0. Imediat după startul părții secunde, TJ Tiger a deschis scorul, în minutul 51, prin Ademi. Pe final, în minutul 68, oaspeții au egalat prin Kallon, care intrase pe teren de 4 minute.

Adus în vara lui 2022 pentru 1,5 milioane de euro, Compango a plecat în februarie în China, pentru doar 120.000 de euro. La TJ Tiger, italianul va da lovitura pe plan financiar. A semnat până în decembrie 2025 și va încasa un salariu impresionant: 850.000 de euro pe an.

Dragi Steliști, este foarte greu de descris cât de minunat a fost să joc pentru acest tricou, pentru acest Club și, mai ales, pentru voi... Sprijinul vostru față de mine mi-a umplut inima până în ultima zi... Întotdeauna voi purta cu mine sprijinul vostru fantastic și țipătul vostru după fiecare gol...