INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REUȘITE

VIDEO Ce a avut și ce a pierdut Becali » Fostul atacant de la FCSB, „dublă” în 5 minute la noua echipă

Andrea Compagno (27 de ani) a înscris din nou pentru noua sa echipă din China, Tianjin Jinmen Tiger. Atacantul italian la care FCSB a renunțat pentru 120.000 de euro a înscris de două ori într-un interval de 5 minute, foto: captură Instagram

Articol de - Publicat sambata, 06 aprilie 2024 16:42 / Actualizat sambata, 06 aprilie 2024 17:02

Andrea Compagno (27 de ani) a înscris din nou pentru noua sa echipă din China, Tianjin Jinmen Tiger. Atacantul italian la care FCSB a renunțat pentru 120.000 de euro a înscris de două ori într-un interval de 5 minute.

La începutul lui februarie, Andrea Compagno a fost mazilit de Gigi Becali, cedat în China, la Tianjin Jinmen Tiger, pentru numai 120.000 de euro, de 12,5 ori mai puțin decât latifundiarul îi plătise lui Adrian Mititelu pentru a-l aduce la FCSB (1,5 milioane de euro).

De atunci, Andrea a jucat 4 meciuri pentru noua echipă: a fost integralist la 1-1 cu Nantong Zhiyun, a înscris la 4-0 cu Shenzhen Xinpengcheng, a semnat unicul gol al meciului cu Changchun Yatai, scor 1-0, iar sâmbătă a mai „lovit” de două ori.

Oltenii spun că nu joacă, dar Alexandru Mitriță a venit la București
FCSB - CSU CRAIOVA

VIDEO. Andrea Compagno a înscris o „dublă” în China, însă echipa sa a pierdut

Tianjin Jinmen Tiger, echipa lui Compagno din China, a pierdut pe teren propriu meciul cu Chengdu Rongcheng, scor 2-3, în etapa 4. Oaspeții au condus cu 3-0 până aproape de finalul partidei, iar Compagno a redus din diferență prin două reușite.

Titularizat de antrenorul Yu Genwei, Compagno a înscris primul gol în minutul 90+2, după o greșeală de portar. Goalkeeperul oaspeților a respins în față un șut expediat de un coleg de-al atacantului, iar Compagno a fost la locul potrivit și a trimis mingea în plasă.

A doua reușită a venit 5 minute mai târziu, în minutul 90+7. Fostul atacant de la FCSB a înscris cu o lovitură de cap, de la 11 metri. Nu a fost, însă, suficient, iar echipa sa a pierdut pe teren propriu, scor 2-3. Compagno este al doilea golgheter al campionatului, cu 4 goluri în 4 meciuri. Wu Lei are 5 reușite și se află în fruntea golgheterilor.

În urma eșecului de azi, Tianjin Jinmen Tiger ocupă locul 5 în campionatul Chinei, cu 7 puncte după primele 4 etape, 5 sub liderul Shanghai Shenhua.

În cei 3 ani și jumătate petrecuți în România, Andrea Compagno a înscris 26 de goluri în 61 de meciuri la FCU Craiova și 20 de goluri în 55 de partide la FCSB.

Match Quiz FCSB - Universitatea Craiova

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul FCSB - Universitatea Craiova și câștigă premiile puse în joc!

„Dacă mai joci, te ucidem pe tine și pe familia ta!”. Mesaj îngrozitor primit de căpitanul echipei
AMENINȚARE CU MOARTEA
Anomalia din programul etapei 4 din play-off » Când se joacă CFR Cluj - FCSB
PROGRAM

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”