INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHINA

REZUMAT VIDEO Andrea Compagno, primul gol în China! Execuție de atacant pentru fostul jucător de la FCSB

Articol de - Publicat duminica, 10 martie 2024 18:16 / Actualizat duminica, 10 martie 2024 19:00

La 8 zile de la primul meci oficial în China, atacantul italian Andrea Compagno a marcat primul gol pentru Tianjin Jinmen Tiger.

După ce în etapa trecută a trimis mingea în bară, italianul vândut de FCSB pentru 120.000 de euro a spart azi gheața. Cu un gol marcat în victoria cu Shenzhen Xinpengcheng, 4-0.

Un nou atac la Gigi Becali? Ce a declarat Mihai Stoica după 0-4 cu Rapid: „Nu îmi place să bat câmpii”
FCSB

VIDEO. Andrea Compagno, primul gol în China

După ce în minutul 22, la 1-0, a avut o ocazie importantă, lovitura sa de cap fiind reținută de portar, Andrea Compagno a punctat în minutul 70, pe contraatac. Italianul a primit o centrare excelentă în careu și a marcat cu un șut din prima. Și a dus scorul la 3-0, după ce Fiolic (4) și Wang Qiuming (58) punctaseră înainte.

Italianul a ieșit în minutul 86, iar după 4 minute s-a făcut 4-0, după reușita lui Grant.

După două etape, echipa lui Compagno, TJ Tiger, are 4 puncte. E pe locul 2, la egalitate cu alte 4 echipe.

Adus în vara lui 2022 pentru 1,5 milioane de euro, Compango a plecat în februarie în China, pentru doar 120.000 de euro. La TJ Tiger, italianul va da lovitura pe plan financiar. A semnat până în decembrie 2025 și va încasa un salariu impresionant: 850.000 de euro pe an.

Dragi Steliști, este foarte greu de descris cât de minunat a fost să joc pentru acest tricou, pentru acest Club și, mai ales, pentru voi... Sprijinul vostru față de mine mi-a umplut inima până în ultima zi... Întotdeauna voi purta cu mine sprijinul vostru fantastic și țipătul vostru după fiecare gol...

Mulțumesc pentru tot!

– mesajul postat de Andrea Compagno la plecarea de la FCSB

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Cât de gravă e accidentarea lui Van de Ven, concurentul lui Radu Drăgușin la Tottenham? Ange Postecoglou a dat verdictul
Tottenham
Ianis Hagi, din nou doar rezervă la Alaves » Nici Andrei Rațiu nu a prins vreun minut în Alaves - Rayo Vallecano