INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Cristiano Ronaldo, criticat dur de fani după eliminarea din Cupa Angliei: „Ești terminat!”

Cristiano Ronaldo // Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 februarie 2022 12:44 / Actualizat sambata, 05 februarie 2022 13:57

Cristiano Ronaldo (37 de ani) a fost luat în colimator de fanii lui Manchester United, după ce „diavolii” au fost eliminați de Middlesbrough, scor 1-1, 7-8 (d.p.), în turul patru al Cupei Angliei.

Middlesbrough a reușit să furnizeze surpriza în FA Cup. Formația din Championship a reușit să o elimine pe Manchester United din Cupa Angliei, chiar pe Old Trafford. Cristiano Ronaldo a ratat un penalty în timpul regulamentar, la scorul de 0-0.

Sute de persoane s-au adunat în fața casei lui Gigi Becali » Ce i-au cerut patronului de la FCSB

Ronaldo, criticat dur de fanii lui United: „Ești terminat!”

La finalul partidei, fanii „diavolilor” au avut reacții acide la adresa lusitanului pe rețelele de socializare. Pentru Ronaldo a fost al patrulea penalty ratat în tricoul lui Manchester United, primul după ce a revenit pe Old Trafford în vară, și al 29-lea al carierei.

143de penalty-uri a transformat Cristiano Ronaldo în cariera sa

Penaldo e terminat cu adevărat”  sau „Penaldo a ratat specialitatea lui” sunt doar câteva din mesajele tăioase ale fanilor la adresa portughezului. „Nimeni nu trebuie să greșească de la 11 metri. Sunt fotbalișit profesioniști, ar trebui să-și taie din salariu” a comentat un alt suporter al „diavolilor” pe contul său de Twitter.

Manchester United, eliminată din Cupa Angliei!

Cristiano Ronaldo a ratat ocazia de a deschide scorul pentru Manchester United în minutul 20. Portughezul a trimis pe lângă poartă din penalty. Cinci minute mai târziu, Jadon Sancho reușea să-i ducă pe „diavoli” în avantaj din pasa lui Bruno Fernandes.

United a continuat să controleze jocul, însă nu a reușit să se desprindă pe tabelă. După ce Cristiano Ronaldo, Marcus Rashford și Bruno Fernandes au ratat câteva ocazii clare, „diavolii” s-au văzut egalați în minutul 64, după golul lui Matt Crooks.

Reușita sa a trimis meciul în prelungiri, unde nu s-a marcat, iar partida s-a decis la loviturile de departajare. La a opta serie de penalty-uri, tânărul Anthony Elanga (19 ani) a cedat presiunii și a trimis peste poartă. Manchester United nu a mai fost eliminată în turul patru al FA CUP din 2014, când pierdea contra lui Swansea.

Lampard impune reguli draconice la Everton » A amendat un jucător pentru că nu și-a legat șireturile

Egiptul cere reprogramarea finalei Cupei Africii! Motivul pentru care vor să amâne meciul cu Senegal