INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

VIDEO Faza genială prin care Bayern a făcut șah-mat apărarea Borussiei! Cum a înscris Alaba în „Der Klassiker”

Bayern a egalat în meciul cu Borussia Dortmund prin David Alaba // foto: Guliver/gettyimages +11   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 07 noiembrie 2020 21:21 / Actualizat sambata, 07 noiembrie 2020 21:39

Bayern Munchen s-a impus în derby-ul cu Borussia Dortmund, scor 3-2, iar primul gol al bavarezilor a venit după o fază genială.

În minutele de prelungire ale primei reprize, la scorul de 1-0 pentru Borussia, Bayern a obținut o lovitură liberă la marginea careului de 16 metri. În jurul balonului s-au așezat 4 fotbaliști ai campioanei Europei: Alaba, Gnabry, Muller și Lewandowski.

După fluierul arbitrului, Lewandowski a trecut peste minge, Gnabry a împins-o, Muller a oprit-o, iar Alaba a trimis spre poarta apărată de Burki. Mingea a intrat în poartă, însă cu o doză de noroc: balonul a fost deviat de Thomas Meunier, iar traiectoria sa l-a lăsat fără replică pe portarul elvețian.

VIDEO cu golurile AICI

Mișcarea celor 4 imediat după fluierul arbitrului i-a dezorientat complet pe adversari, care nu au putut interveni așa cum și-au dorit.

Pentru Borussia au înscris Marco Reus și Erling Haaland, iar celelalte goluri ale lui Bayern au fost reușite de Lewandowski și Sane - mai multe detalii despre meci, AICI.

+7 FOTO

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Barcelona, victorie categorică împotriva lui Real Betis! Lionel Messi, la primul gol din acțiune în acest sezon

„Zlatan” râde de Tătărușanu, într-un video viral în Italia: „Ia, prinde-o și pe asta! Mai bine vine un brutar”

Rezultat șoc în optimi la Roland Garros! 6-0, 6-0 în 40 de minute
Tenis

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring