INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TOTTENHAM - UNITED 2-2

Jucătorii lui Manchester United n-au învățat nimic din experiența cu Sevilla: „Unii au crezut că 90 la sută e de ajuns”

Erik ten Hag a făcut o criză de nervi la finalul meciului cu Tottenham. Foto: Instagram

Articol de - Publicat vineri, 28 aprilie 2023 09:42 / Actualizat vineri, 28 aprilie 2023 09:47

Erik ten Hag (53 de ani), managerul lui Manchester United, a făcut o criză de nervi la finalul meciului cu Tottenham, în care echipa sa a avut 2-0 la pauză și apoi s-a văzut egalată, scor final 2-2: „I-am invitat să înscrie”.

Manchester United a dat din mână, la Londra, un meci pe care l-a controlat în prima repriză. De la 2-0, la pauză, s-a văzut apoi egalată de Tottenham, iar managerul Erik ten Hag a făcut o criză de nervi.

„Unii au crezut că 90 la sută este de ajuns. Știu că jucătorii nu sunt roboți și oboseala este o problemă. Dar trebuie să dai totul de fiecare dată. Asta este baza! Am luat un pic piciorul de pe accelerație și asta a fost problema noastră. Așa se întâmplă de vreo câteva meciuri”, a comentat Ten Hag după fluierul final.

Alex Chipciu, eliminat după finalul meciului » MM l-a taxat în direct: „Chiar nu te poți cenzura?”
U CLUJ - UTA 1-0

Erik ten Hag: „Noi le-am făcut viața ușoară”

O evoluție asemănătoare au avut „diavolii” și în „sfertul”-tur cu FC Sevilla (2-2), din Europa League. Au condus la un moment dat cu 2-0, pe Old Trafford, pentru a se vedea apoi egalați, urmarea a două autogoluri! Returul, se știe, l-au pierdut cu 3-0 și s-au văzut eliminați din competiție.

Împotriva lui Tottenham, Sancho (7) și Rashford (44) au înscris golurile lui United. Dar Tottenham a revenit spectaculos, prin reușitele lui Porro (56) și Son (79).

Concluzia lui Ten Hag: „N-am fost buni de-a lungul a 90 de minute. După pauză ar fi trebuit să înscriem al treilea gol. E esențial să controlezi jocul și să ții de minge când ești în avantaj, nu să pierzi baloane atât de ușor. Noi le-am făcut viața ușoară, i-am invitat să înscrie”.

Sunt mulțumit de reacția jucătorilor, după acel 1-6 de la Newcastle. În repriza secundă am fost la înălțime, băieții au arătat caracter, au alergat și au luptat unul pentru altul. Chiar cred că am fi putut înscrie mai mult.

- Ryan Mason, manager Tottenham

Clasamentul din Premier League

VIDEO. La 12 ani de la meciul de gală cu Manchester United, Adrian Sălăgeanu dezvăluie: „Vă spun o fază care m-a marcat”

Marius Avram a demontat toată conferința lui Vassaras: „S-a folosit de un truc”

Florinel Coman nu s-a antrenat cu echipa, înaintea duelului cu CS Universitatea Craiova

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga