INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ESPANYOL - BARCELONA 1-0

Espanyol, victorie în faţa Barcelonei după 9 ani » Semifinalista Cupei Spaniei se stabileşte în returul de pe Camp Nou

Articol de Alexandru StănilăJURNALISPORT - Publicat joi, 18 ianuarie 2018 12:02

În derby-ul Cataluniei, din turul sferturilor de finală ale Cupei Spaniei, Espanyol s-a impus în faţa Barcelonei, scor 1-0, obţinând astfel prima victorie în faţa rivalei locale după aproape 9 ani.

Cu Lionel Messi integralist, dar fără Alba, Rakitic sau Luis Suarez în primul "11", trupa pregătită de Ernesto Valverde a dominat teritorial în primul act, în stilul său caracteristic, însă poartă apărată de Diego Lopez a rămas intactă.

În cea de-a doua repriză, Barcelona a forţat prin introducerea lui Rakitic şi Suarez, iar în minutul 61, oaspeţii au obţinut o lovitură de la 11 metri, după ce Esteban Granero l-a faultat în careu pe Sergi Roberto. Penalty-ul a fost executat, în mod tradiţional, de Messi, însă şutul său a fost respins în corner de fostul portar al celor de la Real Madrid, spre bucuria fanilor de pe Estadi Cornellà-El Prat.

Spre final, Espanyol a încercat să reacţioneze şi a reuşit chiar să aibă câştig de cauză, la capătul unui atac excelent. După o cursă în flancul drept, Marc Navarro l-a găsit perfect în careu pe Oscar Melendo, care l-a executat pe Cilessen, cu un şut de lângă Pique.

Astfel, Barcelona pierde în faţa lui Espanyol după aproape 9 ani, ultimul eşec al trupei blaugrana împotriva rivalei locale înregistrându-se în februarie 2009, scor 1-2. Mai mult decât atât, trupa pregătită de Quique Sanchez Flores i-a administrat prima înfrângere lui Ernesto Valverde pe banca Barcelonei, după cele două din Super cupa Spaniei, contra lui Real Madrid, din luna august.

Returul dintre Barcelona şi Espanyol va avea loc o săptămână mai târziu, pe 25 ianuarie.

Echipele de start:

• Espanyol: Diego Lopez - Naldo, Lopez, Duarte - Caricol (58' Vila), Fuego (75' Fuego), Sanchez, Navarro - Darder (46' Baptistao), Granero - Moreno
  • Barcelona: Cillessen - Digne, Vermaelen, Pique, Roberto - Alena (59' Luis Suarez), Busquets, Paulinho (54' Rakitic) - Denis Suarez (78' Rafinha), Messi, Vidal

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”