INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EURO 2019

EURO 2019 // Germania U21, de 3-1 pe scara Richter cu Danemarca U21! Campioana en-titre își depune candidatura pentru un nou trofeu » Austria U21 a trecut de Serbia U21

Marco Richter, două goluri și o pasă decisivă contra Danemarcei FOTO: Guliver/GettyImages +3   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 17 iunie 2019 23:54

Germania U21 a câștigat fără probleme duelul cu Danemarca U21, scor 3-1, și e liderul grupei B după prima etapă. În celălalt meci, Austria U21 a trecut de Serbia U21, scor 2-0.

Germania U21, campioana europeană en-titre, și-a depus candidatura pentru apărarea trofeului. Marco Richter, mijlocașul de 21 de ani al celor de la Augsburg, a deschis scorul în minutul 28, cu un șut plasat din interiorul careului de 16 metri. Același Richter a dublat diferența în minutul 52, cu o acțiune solitară. A făcut pressing la jumătatea terenului, a recuperat balonul și a șutat inteligent la colțul scurt.

Gian-Luca Waldschmidt (23 de ani), atacantul lui Freiburg le-a oferit nemților un final liniștit, cu „scărița” subtilă din minutul 65. Robert Skov (23 de ani), mijlocaș la FC Copenhaga, a stabilit rezultatul final în minutul 73, dintr-o lovitură de la 11 metri.

Germania U21 - Danemarca U21 3-1

• Au marcat: Richter '28, '52, Waldschmidt '66 / Skov 73 (pen.)

Vezi AICI statistici de la meci

Germania U21: Nubel - Klosterman, Tah, Baumgartl, Henrichs - Oztunali, Maier, Eggestein - Dahoud - Waldschmidt, Richter
Rezerve: Schubert, F. Muller - Amiri, Anton, Eggstein, Koch, Lowen, Mittelstadt, Neuhaus, Nmecha, Serdar, Udokhai
Antrenor: Stefan Kuntz

Danemarca U21: Iversen - Kristensen, Nelsson, Rasmussen, Mini - Jensen, Billing, Andersen - Skov, Ingvartsen, Bruun Larsen
Rezerve: Snorre, Jense - Abildgaard, Bager, Dreyer, Duelund, Maehle, Wind, A. Poulsen, Skov Olsen, Sorensen, Stage
Antrenor: Niels Frederiksen

Arbitru: Orel Grinfeld
Stadion: Dacia Arena (Udine)

Serbia U21 - Austria U21 0-2

• Au marcat: H. Wolf '38, Horvath '76

Vezi AICI  statistici de la meci

Trioul ofensiv al sârbilor, Zivkovic (Benfica), Jovic (Real Madrid) și Radonjic (Marseille), a fost anihilat complet de austrieci. Hannes Wolf, mijlocașul de 20 de ani al celor de la Salzburg, a deschis scorul norocos în minutul 37. Un șut în bară a ricoșat în piciorul lui. A avut apoi emoții din cauza unei posibile poziții e ofsaid. VAR i-a dat însă dreptate.

În partea secundă s-a jucat cu garda jos. Austria a ratat de două ori din poziții ideale. Schlager, în minutul 51, nu a reușit să îl învingă pe Radunovic din postură de unu la unu. Patru minute mai târziu, Mathias Honsak l-a imitat. Sârbii au avut șansa egalării în minutul 72, când Radonjic a trimis peste poartă din doi metri, fără portar în față.

Jocul s-a rupt complet în minutul 75, când Vukasin Jovanovic a fost eliminat pentru un fault asupra lui Wolf. Din lovitura liberă rezultată a ieșit golul de 2-0. Autor a fost Sascha Horvath.

Serbia U21: Radunovic - Gajic, Milenkovic, Jovanovic, Bogosavac - Lukic, Masovic, Pantic - Zivkovic, Jovic, Radonjic
Rezerve: Ostojic, Rosic - Adzic, Babic, Joveljic, Lutovac, Markovic, Racic, Randelovic, Saponjic, Terzic, Zlatanovic
Antrenor: Goran Dorovic

Austria U21: A. Schlager - Ingolitsch, Danso, Posch, Ullmann - Lienhart, Ljubic - Horvath, X. Schlager, Wolf - Honsak
Rezerve: Kreidl, Pentz - Balic, Baumgartner, Friedl, Gluhakovic, Grbic, Kalajdzic, Karic, Kvsasina, Ljubicic, Maresic
Antrenor: Werner Gregoritsch

Arbitru: Andreas Ekberg
Stadion: Stadio Nereo Rocco (Trieste)

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”