INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

video Cu „dubla” reușită aseară contra Barcelonei, mijlocaşul de la Granada a intrat într-un club select în care se află și Gică Craioveanu

Cu „dubla” reușită aseară contra Barcelonei, Bryan Zaragoza a intrat într-un club select. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 09 octombrie 2023 13:59 / Actualizat luni, 09 octombrie 2023 14:04

Bryan Zaragoza (22 de ani), mijlocaşul de la Granada, a fost omul epilogului etapei a 9-a din La Liga. Jucătorul de doar 1,64 m s-a distrat cu defensiva lui Barcelona, având în afara celor două goluri semnate în prima jumătate de oră și o bară. Înaintea lui au mai fost 13 jucători cu „dublă” în poarta blaugrana în 30 de minute, Gică Craioveanu reușind-o în 1998, când evolua la Villarreal.

A fost spectacol și suspans în meciul care a închis aseară etapa a noua din La Liga. Granada i-a pus piedică Barcelonei (2-2) și nu a lipsit mult să îi producă un eșec neașteptat pe Estadio Nuevo Los Carmenes.

Eugen Neagoe, instalat oficial astăzi: „Să știți că nu e o rușine. E un club mare”
ANTRENOR

Pentru că gazdele au condus cu 2-0 după două goluri superbe, reușite de Bryan Zaragoza, ce i-au adus convocarea în naționala Spaniei. Mijlocașul de buzunar (are doar 1,64 m și 61 kg!) i-a năucit în prima repriză pe fundașii lui Xavi, mai ales la faza de 2-0!, și a semnat o peformanță ieșită din comun. Notată cu trei stele în Marca.

VIDEO. Golul lui Barcelona de 2-3 a fost anulat cu VAR

Zaragoza este al 14-lea fotbalist care face „dubla” în primele 30 de minute împotriva Barcelonei în ultimii 30 de ani! În acest club select se află și Gică Craioveanu, alături de nume mari ca Zamorano, Penev, Raul, Makaay, Catanha, Victor Manuel Fernandez, Salva, Forlan, Van Nistelrooy, Lekic, Benzema și Emmanuel Boateng.

Bryan a avut și ocazia de a-și trece în cont un hattrick, numai că bara porții lui ter Stegen s-a opus spre finalul partidei. În care Barcelona a fost aproape de a doua remontada de la 0-2, după cea cu Celta Vigo. Golul realizat în minutul 90+4 de Joao Felix a fost anulat însă cu VAR, pentru un ofsaid la Ferran Torres. O decizie discutabilă a arbitrului Cesar Soto Grado, contestată de oaspeți.

„Dublă” istorică pentru Gică Craioveanu pentru Villarreal

Revenind la Gică Craioveanu, golurile atacantului român s-au consemnat pe 13 decembrie 1998, pe „Camp Nou” (minutele 12 și 24), în perioada în care evolua pentru Villarreal.

16 ani și 87 de zileavea aseară Lamine Yamal, care, prin primul gol al Barcelonei la Granada, a devenit cel mai tânăr marcator din istoria La Liga, depășind cu 11 zile recordul deținut de Fabrice Olinga, gol pentru Malaga contra Celtei Vigo în 2012

Victoria cu 3-1 asupra catalanilor, chiar la prima vizită a „Submarinului Galben” din istorie, în campionat, la Barcelona, a însemnat o mare surpriză și e considerat şi acum un reper glorios al istoriei lui Villarreal.

Viorel Moldovan, încântat de un internațional român: „E 10 clase peste Gvardiol”

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”
Decizia luată de Florin Pîrvu, în urma decesului soției

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring