INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

VIDEO Juventus - Napoli 1-1 » Mertens și Chiesa, marcatori în derby-ul din Serie A

Moise Kean (foto) a ratat o ocazie bună în finalul meciului cu Napoli // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat vineri, 07 ianuarie 2022 08:20 / Actualizat vineri, 07 ianuarie 2022 08:54

Juventus și Napoli au remizat în etapa 20 din Serie A, scor 1-1.

Meciul a început cu o ocazie uriașă a gazdelor. În minutul 5, Weston McKennie a reluat cu capul o centrare venită din corner, dar a ratat cu puțin poarta!

Dries Mertens a deschis scorul în Juventus - Napoli

Prima echipă care a lovit a fost Napoli. În minutul 23, Dries Mertens l-a fentat pe Alex Sandro și a șutat la colțul lung. De Ligt se afla pe linia porții, dar nu a putut respinge. A fost păcălit de devierea lui Szczesny.

Egalarea a venit în minutul 54. Federico Chiesa a preluat la marginea careului, a intrat în suprafața de pedeapsă și a șutat. Balonul, puțin deviat, a intrat în poartă.

Până la final, Juventus a forțat și a trimis șuturi de la distanță prin McKennie și Dybala, fără efect pe tabelă.

Cele două părți se mulțumesc cu câte un punct. Napoli ocupă acum locul 3 în Serie A, cu 40 de puncte, 6 sub liderul Inter, în vreme ce Juventus este ep 5, cu 35 de puncte.