INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

Boloni e într-un moment critic la Metz și riscă demiterea. Al 9-lea joc la rând fără victorie, a 13-a înfrângere

Ladislau Boloni, duminică, pe stadionul din Montpellier Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 18 februarie 2024 19:10 / Actualizat duminica, 18 februarie 2024 19:42

Ladislau Boloni, 70 de ani, nu mai reușește să găsească soluții la Metz. Nu a mai învins din 26 noiembrie. De atunci, nouă partide consecutive fără succes, opt eșecuri și un egal. Duminică, 0-3 cu Montpellier și e pe locul 17, sub linia retrogradării.

Ladislau Boloni a promovat-o pe Metz din primul sezon. Dar în Ligue 1 e mult mai greu. Neajutat de conducere, fără transferuri, cel mai în vârstă antrenor din elita Franței se prăbușește cu tot cu echipă.

Ladislau Boloni are 8 eșecuri și un egal în ultimele 9 etape. Golaveraj 3-15

Pe 26 noiembrie, „les Grenats" au reușit să învingă în deplasare, 3-2 cu Lorient. De atunci, nu au mai învins pe nimeni. Au urmat nouă etape și lorenii au pierdut de opt ori și au făcut un egal.

Șumudică, furios pentru ce s-a întâmplat în prelungirile meciului de azi: „Nu ai voie să faci asta! E prea mult pentru mine. Până când?”
TURCIA

În patru rânduri, au fost bătuți acasă, în alte patru partide pe teren străin. Plus remiza neașteptată de la Marseille. În toată această perioadă, au obținut un singur punct, iar golaverajul a fost 3-15!

Ladislau Boloni, învins de două ori de Montpellier: 0-1 și 0-3

La Montpellier, Boloni spera să schimbe ceva. Echipa adversă nu trecea nici ea printr-o perioadă prea bună, nu mai câștigase din 17 decembrie (trei înfrângeri, două egaluri). Dar ultimul succes fusese tocmai la Metz, 1-0.

Duminică, jucătorii lui Loți au fost depășiți încă din start. În minutul 3, Montpellier a deschis scorul (Sylla). Oaspeții au reacționat, Mikautadze a pierdut duelul unu la unu cu portarul Lecomte (13), apoi golul lui Lamkel Ze a fost anulat pentru ofsaid (17).

12meciuri consecutive are Ladislau Boloni la Metz cu cel puțin un gol primit. Ultima oară când lorenii au păstrat poarta neatinsă a fost la 0-0 cu Le Havre, pe 29 octombrie

Ladislau Boloni, 13 înfrângeri, două cu 0-3 în acest campionat. E la 5 puncte în spatele barajului

După aceea, goalkeeper lui Metz, Oukidja, a intervenit salvator în mai multe rânduri. A fost numai 1-0 la pauză. S-a terminat 3-0, Montpellier punctând prin Sagnan (50) și Savanier (86, din penalty).

35de goluri a primit Metz în 22 de etape (1,6 pe meci în medie). A reușit să înscrie doar 18 (0,8 în medie pe meci)

A fost a 13-a înfrângere suferită în acest campionat de Boloni, a treia cea mai dură, după 1-5 cu Rennes și tot 0-3 cu Toulouse. A ajuns pe locul 17, sub linia retrogradării. Numai Clermont e mai jos, „lanterna", cu un singur punct mai puțin. Nantes, pe 16, poziție de baraj, are cinci „lungimi" peste Metz!

Chivu e rege în Italia! Domină categoric Primavera și toți îl așteaptă la prima echipă a lui Inter