INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

Loți Boloni, furios! Scandal la conferința de presă: „Ieșiți afară!”

Ladislau Boloni a promovat cu Metz la prima încercare, dar îi e greu să reziste în elita Franței Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 31 martie 2024 15:44 / Actualizat duminica, 31 martie 2024 16:13

Ladislau Boloni, 71 de ani, cel mai în vârstă antrenor din Ligue 1, s-a enervat după Metz - Monaco 2-5 și i-a cerut unui reporter care vorbea la telefon să părăsească sala conferinței de presă. A suferit 16 înfrângeri în acest campionat.

După zece etape fără victorie, nouă înfrângeri și un egal, Ladislau Boloni și FC Metz au câștigat două meciuri la rând în Ligue 1, 2-0 la Nantes și 1-0 acasă cu Clermont, două echipe care încearcă și ele să evite retrogradarea.

Ladislau Boloni, la trei puncte deasupra ultimei clasate, dar la două puncte sub zona de baraj

Lorenii s-au bucurat prea devreme. Au urmat două eșecuri, 1-2 cu Reims (d) și 2-5 (a) cu Monaco. Ultima etapă a fost de coșmar. 0-3 după un sfert de oră, 0-4 în minutul 76 și 2-5 la final.

Leverkusen și-a exasperat rivalii » 22 de goluri după minutul 80, cinci în prelungiri! + Noul proverb în Germania: „Meciul se termină când Bayer...”
GERMANIA

Boloni, 71 de ani, cel mai în vârstă tehnician din campionatul francez, învins dur de echipa pe care a antrenat-o în 2006.

„Les Grenats" rămân pe locul 17, primul sub linia roșie, la doar trei puncte deasupra ultimei clasate, Clermont, și la două în spatele lui Nantes, aflată acum în zona barajului.

Reacția lui Ladislau Boloni: „Afară puteți vorbi cât de tare doriți!"

Fanii i-au fluierat la pauză pe jucători, iar la sfârșit au scandat „Suntem în Ligue 2", au notat reporterii RMC Sport, care au remarcat și reacția lui Boloni la conferința de presă. Supărat, și-a pierdut răbdarea.

La un moment dat, când a văzut un jurnalist vorbind la celular, i-a cerut să părăsească sala.

„Vă rog, dacă vreți să încheiați discuția la telefon, ieșiți! Afară puteți vorbi cât de tare doriți! Mulțumesc", i-a spus antrenorul celui care l-a deranjat.

Încă o replică tăioasă, la finalul conferinței. Întrebat cum se va ridica după acest eșec dureros, Loți a zis: „Cum? Vă zic bună seara, mă ridic și vă pup".

Ladislau Boloni și-a criticat portarul la conferință: „Lipsă de respect"

Boloni a fost și mai supărat pe propriul portar, Alexandre Oukidja, care a gafat la golul de 0-4, al lui Balogun: „Ceea ce a făcut la acea fază este o lipsă de respect față de el, de colegi, de stafful tehnic și față de fani. Există lucruri pe care profesioniștii nu le fac. Și dacă i-ar fi reușit tot nu era în regulă. Trebuie să fim serioși".

Deși algerianul și-a cerut scuze după meci, Boloni l-a avertizat: „Dacă își va pierde locul de titular? Asta e altă chestiune. Va primi o sancțiune, însă țin prentru mine. Știți ce mă enervează? Pentru că știu că e un portar bun. Este vorba despre mai mult decât o simplă eroare. Poate că am aerul unui om furios, numai că, de fapt, sunt trist".

Alertă totală antitero înainte de Euro. Atacuri cu drone! » Cum va fi protejat cantonamentul României în Germania: „Inel de oțel”
EURO 2024
Imagine terifiantă » Amenințare de atentat terorist la Bayern - Dortmund
GERMANIA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”