INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

Ladislau Boloni, 7 înfrângeri consecutive cu Metz » A pierdut și cu „lanterna”. A ajuns în zona barajului!

Ladislau Boloni are probleme tot mai mari la Metz Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 04 februarie 2024 18:58 / Actualizat duminica, 04 februarie 2024 20:03

Ladislau Boloni, 70 de ani, suferă la fel ca echipa lui în Ligue 1. Încă un eșec al lui FC Metz, al 7-lea în șir, 1-2 cu Lorient acasă, și formația grena a căzut pe locul 16. De baraj!

Situația lui Ladislau Boloni nu e bună deloc la Metz. Și, de la o etapă la alta, totul devine și mai dificil. Antrenorul în vârstă de 70 de ani a promovat echipa lorenă la prima încercare în Ligue 1. Dar e foarte greu să reziste în elită.

Ladislau Boloni și Metz mai au doar un punct deasupra ultimei clasate

Loți nu a mai învins cu „les grenats" în campionat din 26 noiembrie, de la 3-2 în deplasarea de la Lorient. Și, după șase înfrângeri consecutive, Boloni a sperat să întrerupă această serie neagră acasă chiar cu Lorient, ultimul adversar pe care îl învinsese, aflat pe ultima poziție înaintea acestei runde.

Chelsea, dramă fără sfârșit » A 10-a înfrângere. Nu mai pierduse cu Wolves acasă de 45 de ani + Pochettino începe să tremure!
PREMIER LEAGUE

Dar a ieșit cum nu voia tehnicianul. Încă un eșec, al șaptelea la rând. 1-2 cu Lorient. Iar Metz a mai căzut un loc, ajungând pe 16. De baraj! Iar diferența de „lanterna" Ligue 1, Clermont, e de numai un punct!

Ladislau Boloni, învins de o echipă care nu mai câștigase din 22 octombrie!

Cine a învins-o pe Metz duminică? Lorient, care nu mai câștigase nicio partidă din 22 octombrie! Cu o lună mai mult decât Boloni. Dar acum Lorient a dominat, și-a creat ocazii, a deschis scorul și, chiar dacă a fost egalată rapid, s-a impus pe „Stade Saint-Symphorien".

Oaspeții au înscris după 19 minute. Bamba a pătruns în careu și l-a trimis pe Oukidja să caute mingea în plasă. 0-1.

Aproape imediat, Metz a egalat. Lamkel Ze, fostul jucător al lui Boloni la Antwerp, a fost titularizat de Loți de la primul meci Și chiar el a înscris pentru 1-1 (22), la unica ocazie a lui Metz în prima repriză.

Lamkel Ze nu a egalat și a doua oară pentru Ladislau Boloni

Lorient a revenit în avantaj în minutul 58. Katseris, după un prim blocaj al lui Oukidja, a marcat din unghi. 1-2.

Același Lamkel Ze a fost aproape de egalare la fel ca în prima repriză, la patru minute după golul adversarilor. Dar camerunezul nu a mai punctat. Și, la final, Metz - Lorient 1-2.

Antrenorul Parmei știe de ce a „explodat” Mihăilă: „A găsit ce-i lipsea” » Ce pas trebuie să mai facă „tricolorul”
STRANIERI
Fabulos: a repetat după 38 de ani performanța lui Duckadam! » A intuit și direcția penaltyurilor la fel ca Helmut