INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

FOTO Lovit de arbitru?! Fază nemaivăzută în Liverpool - Arsenal: „O să aibă mari probleme”

Andy Robertson, aparent lovit de arbitrul asistent +10   FOTO
Andy Robertson, aparent lovit de arbitrul asistent

Articol de - Publicat duminica, 09 aprilie 2023 21:03 / Actualizat duminica, 09 aprilie 2023 21:28

Scandal major în Premier League, după ce arbitrul asistent Constantine Hatzidakis a părut să-l lovească cu cotul în figură pe Andy Robertson (29 de ani), fundașul stânga al lui Liverpool, la pauza meciului cu Arsenal, final 2-2.

Duelul dintre Liverpool și Arsenal este învăluit de un mare scandal. La pauză, când „tunarii” conduceau cu 2-1, Andy Robertson, fundașul stânga al gazdelor, a mers după arbitrul asistent Constantine Hatzidakis să-i ceară socoteală pentru deciziile din prima parte.

Aflat cu spatele la Robertson, care-l urmărea îndeaproape, arbitrul a ridicat cotul și aparent l-a lovit pe Robertson, care și-a dus ulterior mâna la bărbie și părea șocat de gestul „tușierului”.

sursă foto: Twitter

Andy Robertson, lovit de arbitru?! Fază nemaivăzută în Liverpool - Arsenal

Robertson a văzut cartonașul galben din partea „centralului” Paul Tierney pentru clinciul cu arbitrul asistent, ceea ce a provocat proteste masive din partea jucătorilor lui Jurgen Klopp, în frunte cu căpitanul Jordan Henderson.

Spiritele s-au calmat în cele din urmă, iar brigada de arbitri și fotbaliștii lui Liverpool au intrat la vestiare.

La scurt timp după, PGMOL, forul care conduce arbitrajul din Anglia, a anunțat că „Suntem conștienți de incidentul dintre arbitrul asistent Constantine Hatzidakis și fundașul Andy Robertson de la pauza meciului. Vom analiza situația în detaliu odată ce meciul se va termina”.

Gary Neville: „Nu am mai văzut așa ceva! Va avea mari probleme”

Prezent în studioul Sky Sports, fostul fotbalist Gary Neville a spus că „Nu am mai văzut așa ceva, ca un arbitru să ridice cotul la un jucător. Cred că va avea mari probleme la finalul meciului”.

Iar Roy Keane, ex-Manchester United, l-a „urecheat” pe Robertson:

„Nu îl apucă el primul pe arbitru? Nu sunt sigur, dar se plânge. Ar trebui să se concentreze mai mult la felul în care se apără. L-am urmărit de câteva ori și este un plângăcios. Continuă să joci și concentrează-te pe apărare”.

Arbitrul Constantine Hatzidakis // foto: Imago Images

Tot din fotbalul internațional:

ȘOCANT! Polonezii care urmau să arbitreze AEK Atena - Aris s-au îmbătat și s-au bătut în avion cu alți pasageri! „Centralul” are altă variantă: „M-a scuipat!”

Moment impresionant pe Anfield » Tot stadionul a „împietrit” înainte de Liverpool - Arsenal

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”