INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Liverpool - Arsenal 2-2 » Egal pentru City și Guardiola! Spectacol TOTAL pe Anfield, în derby-ul etapei

Liverpool - Arsenal // foto: Imago Images +10   FOTO
Liverpool - Arsenal // foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 09 aprilie 2023 20:27 / Actualizat luni, 10 aprilie 2023 12:48

Arsenal a pierdut astăzi puncte extrem de prețioase în lupta la titlu din Premier League. „Tunarii” au condus-o pe Liverpool pe Anfield, 2-0, dar s-au văzut egalați până la final, iar Manchester City se poate apropia la numai 3 puncte!

Arsenal a început furtunos meciul din fieful „cormoranilor”. Martinelli, impecabil contra lui Liverpool și în tur, la 3-2, a deschis scorul în minutul 8, după o respingere nefericită a lui Virgil van Dijk.

Brazilianul a contribuit decisiv și la golul 2, venit în minutul 28. L-a întors pe Konate și a centrat la bara a doua, pe 6 metri, de unde Gabriel Jesus a înscris cu capul.

Omul care a decis ultimul CFR Cluj - FCSB nu a prins lotul! GSP a aflat de ce nu se află nici măcar pe bancă
CFR CLUJ - FCSB

Liverpool a revenit de la 0-2 cu Arsenal

Liverpool a redus din handicap cu puțin timp înainte de pauză, minutul 42, prin Mohamed Salah. Egipteanul a împins mingea în poartă din câțiva metri, după ce Henderson reluase defectuos o centrare a lui Robertson.

Repriza secundă le-a aparținut complet gazdelor. Liverpool a fost mai periculoasă, a avut inițiativa și asta s-a transpus pe tabelă. În minutul 52, „cormoranii” au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, după ce Holding l-a doborât în propriul careu pe Jota. Salah a executat slab, pe lângă poartă, iar „tunarii” au răsuflat ușurați.

Liverpool a continuat să preseze, iar eforturile elevilor lui Klopp au dat roade în minutul 88, când Firmino a înscris cu capul din centrarea lui Alexander-Arnold!

Până la final, tot Liverpool a fost mai aproape de gol, dar Ramsdale a scos SENZAȚIONAL execuțiile lui Salah (șut la colțul lung, cu efect) și Konate (cu pieptul, din 3 metri)!

+6 FOTO

A rămas 2-2, iar Manchester City se va apropia la numai 3 puncte de liderul Arsenal dacă va câștiga următorul meci, cu Leicester! „Tunarii” mai au 8 meciuri de jucat, City mai are 9 partide în calendar.

FINAL » Liverpool - Arsenal 2-2

• Au înscris: Salah '42; Firmino '87 / Martinelli '8; G. Jesus '28
  • Golul înscris astăzi de Martinelli a fost al 14-lea înscris de tânărul brazilian în acest sezon de Premier League!
  • Click AICI pentru statistici
  • Salah a ajuns la 24 de goluri în acest sezon, în toate competițiile, cu reușita de astăzi. Salah are 4 goluri în ultimele 5 meciuri pentru Liverpool și naționala Egiptului.

Liverpool - Arsenal, echipe de start:

LIVERPOOL (4-3-3): Alisson - Alexander Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Jones - Salah, Gakpo, Jota
Rezerve: Kelleher - Elliott, Firmino, J. Gomez, Matip, Milner, Nunez, Thiago, Tsimikas
Antrenor: Jurgen Klopp

ARSENAL (4-3-3): Ramsdale - White, Holding, Gabriel, Zinchenko - Odegaard, Partey, Xhaka - Saka, Jesus, Martinelli
Rezerve: Turner - Jorginho, Kiwior, Nelson, Smith Rowe, Tierney, Trossard, Vieira, Walters
Antrenor: Mikel Arteta

Singurul club cu care Roman Abramovich refuza din start orice negociere: „Nu te duci acolo! Nu fac afaceri cu ei”

Exod la încă un club din Superligă: 7 jucători sunt OUT » Rapid, U și CFR Cluj luptă pentru mijlocașul rămas liber

Se pregătește o decizie epocală » FIFA este tentată să aprobe modificarea, fanii se revoltă!