INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - CRYSTAL PALACE 0-1

Klopp, după ce Liverpool a fost făcută KO în lupta la titlu: „De ce ar trebui să câștigăm campionatul?”

Jurgen Klopp a comentat eșecul cu Crystal Palace, 0-1 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat duminica, 14 aprilie 2024 20:09 / Actualizat duminica, 14 aprilie 2024 21:24

Jurgen Klopp (56 de ani), antrenorul lui Liverpool, a comentat eșecul de astăzi, 0-1 cu Crystal Palace, care i-a lăsat echipa pe locul 3 în Premier League. „Cormoranii” au acum a treia șansă la titlu!

Până astăzi, Liverpool era neînvinsă pe Anfield în acest sezon de campionat. Crystal Palace, prin golul lui Eberechi Eze din minutul 14, le-a micșorat dramatic șansele „cormoranilor” la al doilea titlu din era Klopp.

Antrenorul neamț, care va pleca în vară de la cârma echipei, a comentat eșecul. El consideră că meciurile recente cu Manchester United, 3-4 în sferturile Cupei Angliei, 2-2 în campionat, au declanșat seria negativă pentru Liverpool.

Evan Ndicka a dus mâna la piept și s-a prăbușit pe gazon în Udinese - Roma » Coechipierii au refuzat să continue meciul
Udinese - Roma

Jurgen Klopp, după Liverpool - Crystal Palace: „Dacă jucăm așa cum am făcut-o în prima repriză, de ce ar trebui să câștigăm campionatul?”

„Nu sunt 100% sigur că felul în care am abordat meciurile cu Manchester United ne-a ajutat. Am pierdut în Cupă și a fost ca o catastrofă, pentru că am fost foarte buni dar am pierdut oricum. Apoi am remizat în campionat, și acolo am fost foarte buni dar am remizat”, consideră Klopp.

Referitor la meciul de astăzi, Klopp spune că presingul nu a funcționat cum trebuie. La unicul gol al partidei, semnat în minutul 14, Eze era singur în careul lui Liverpool!

„Ne-am apărat prea larg. La golul primit, Eze a fost complet liber în careu, iar așa ceva nu este permis. Să pun problema altfel: nu trebuie să faci presing 80%, nu are sens! În cei 20 de ani în care mi-ați putut urmări echipele, presingul și contrapresingul au fost destul de bune, uneori chiar uimitoare. Astăzi, în prima repriză, nu au fost deloc așa.

Normal că trebuie să mă întrebați despre ce înseamnă acest eșec în contextul luptei la titlu, nu sunt prost. Răspunsul este simplu: dacă jucăm așa cum am făcut-o în prima repriză, de ce ar trebui să câștigăm campionatul?

Dar dacă jucăm precum în a doua parte, putem câștiga meciuri. Dacă putem câștiga meciuri, vom vedea câte vom câștiga, trebuie să fim pe fază să profităm atunci când ceilalți vor avea probleme, dacă vor avea. Urmează o serie de meciuri în deplasare, va fi dificil și știm asta”, a afirmat Jurgen Klopp, conform Independent.

VIDEO Premier GSP: Românul Samuel Rociu a lucrat 2 ani la Chelsea

Mai multe știri din Premier League:

Momente de panică și în Premier League » Medicii s-au chinuit minute bune să îl resusciteze
WEST HAM - FULHAM 0-2
Record de amenzi în 2023 - 2024. Premier League, capul răutăților! Cine e liderul absolut
PREMIER LEAGUE

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”