INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NAPOLI - AC MILAN 0-4

Napoli - AC Milan 0-4. Liderul din Serie A, făcut KO de „diavoli”! Prestație de excepție a campioanei

Napoli - AC Milan, live.
Napoli - AC Milan, live. Foto: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat duminica, 02 aprilie 2023 23:45 / Actualizat luni, 03 aprilie 2023 02:44

Napoli, liderul autoritar din Serie A, a fost de nerecunoscut în derby-ul cu AC Milan, pierdut cu 0-4 chiar în fața propriilor fani. Campioana en-titre i-a predat o veritabilă lecție trupei lui Spalletti, transmițând și un mesaj înaintea duelului direct din „sferturile” UCL.

Cu Victor Osimhen accidentat și cu Khvicha Kvaratskhelia absent din joc și „stors”, parcă, după periplul la naționala Georgiei de la mijlocul săptămânii, Napoli a părut o echipă de pluton în fața Milanului. „Fortăreața” lui Spalletti, care avea doar două înfrângeri tot sezonul, a fost făcută franjuri de un AC Milan dezlănțuit, dornic să arate că încă e campioana în exercițiu din Serie A.

Lui AC Milan i-a intrat tot duminică seara, într-un meci în care Napoli s-a consolat doar cu posesia. Senzaționalul Rafa Leao a deschis scorul simplu, în minutul 16, printr-un șut din interiorul careului.

„Diavolii” au continuat să joace cât se poate de bine cartea contraatacului, iar Brahim Diaz a făcut 2-0 în minutul 25.

Victor Osimhen, nigerianul devenit erou la Napoli: „Cel mai frumos gol va fi cel cu care câștigă Napoli scudetto”
ITALIA

Napoli, făcută KO de AC Milan

Fără reacție, Napoli a putut doar să asiste la show-ul oferit de milanezi. Iar scorul a luat proporții după pauză, când Leao a făcut „dubla”. Belgianul Saelemaekers, cu o acțiune de autor, a înșirat întreagă apărare a napolitanilor și a înscris cel mai frumos gol al partidei în minutul 67, la o acțiune la care defensiva lui Napoli a fost neputincioasă în fața driblingurilor mijlocașului.

Diferența de pe tabelă șochează, la fel cum o face și distanța dintre cele două din clasament: 20 de puncte între locul 1 și locul 3, deși, pe teren, Napoli a capitulat în fața Milanului.

Napoli - AC Milan / Foto: Guliver/Getty Images
+3 FOTO

Napoli și AC Milan se reîntâlnesc în „sferturile” Champions League, în ceea ce se anunță a fi alte două confruntări palpitante între actuala și viitoarea campioană din Serie A. Turul e la Milano, pe 12 aprilie, în timp ce manșa secundă e programată o săptămână mai târziu, pe stadionul „Diego Armando Maradona”.

În genunchi! Patru echipe de legendă din Europa sunt groggy și riscă să retrogradeze