INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Leeds a câștigat cu Norwich, scor 4-0, și s-a calificat în finala barajului de promovare în Premier League. Adversara se va decide în duelul Southampton - West Brom/ FOTO Imago Images +12   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 17 mai 2024 12:14 / Actualizat vineri, 17 mai 2024 12:39

Leeds a câștigat cu Norwich, scor 4-0, și s-a calificat în finala barajului de promovare în Premier League. Adversara se va decide în duelul Southampton - West Brom.

După 0-0 în tur, Leeds a făcut spectacol în returul cu Norwich și s-a impus cu 4-0 pe teren propriu. Fanii au fost în delir, favoriții lor vor juca pe Wembley finala pentru promovare și revenirea în Premier League după un an.

Incredibilă răsturnare: Xavi va fi dat afară de Barcelona, deși abia anunțase că vrea să continue! De la ce a plecat scandalul
SPANIA

Leeds, la un meci de revenire în Premier League

Leeds, calificată în finala barajului pentru Premier League/ foto Imago Images
+8 FOTO

Adversara lui Leeds va fi una dintre Southampton și West Brom. După 0-0 în tur, returul are loc azi, de la ora 22:00. Finala va avea loc pe 26 mai, pe Wembley.

Leeds, cu Daniel Farke pe bancă, a spulberat-o pe Norwich la retur. Gruev a deschis scorul în minutul 7, cu un șut înșelător din lovitură liberă, de la distanță, iar Piroe a făcut 2-0 în minutul 20, cu o lovitură de cap din apropiere.

Norwich a avut șansa să marcheze golul care ar fi readus-o în joc, dar Meslier a scos singur cu un atacant advers. Rutter a marcat pentru 3-0 cu 5 minute înainte de pauză, șut în vinclu din careu, și totul părea încheiat. Summerville a făcut 4-0 și a pus cireașa pe tort, în minutul 68, în poarta goală.

Cine a retrogradat din Premier League

În Premier League au promovat deja Leicester, care a câștigat Championship, și Ipswich, care a terminat pe locul doi. A treia promovată se va decide la baraj.

Au retrogradat Sheffield, Burnely și Luton, adică echipele care promovaseră sezonul trecut.

VIDEO. Rezumatul meciului Leeds - Norwich 4-0

Germania este a treia cea mai populară destinație pentru români în perioada în care are loc Euro 2024!
STUDIU
Primii jucători care o vor părăsi pe Liverpool odată cu Jurgen Klopp » Clubul a făcut oficial anunțul
Premier League

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”
Decizia luată de Florin Pîrvu, în urma decesului soției
Supercupa FCSB - Corvinul Hunedoara nu se mai joacă pe 6 iulie » Mihai Stoica a făcut anunțul: „E un avantaj”
Cupa Romaniei

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring