INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NEWCASTLE - MANCHESTER UNITED 2-0

FOTO Newcastle a năucit-o pe Manchester United și urcă pe podium în Premier League » Clasamentul ACUM

Newcastle a învins-o pe Manchester United, scor 2-0, și a urcat pe locul 3 în Premier League. +6   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 02 aprilie 2023 20:24 / Actualizat duminica, 02 aprilie 2023 20:24

„St. James' Park” și-a confirmat statutul de „fortăreață” în acest sezon. Newcastle s-a aruncat în atac din primul minut al înfruntării cu United, dar s-a lovit de un De Gea în zi mare.

+2 FOTO

Golul așteptat de gazde a venit în minutul 65, când Joe Willock a finalizat o acțiune perfectă de atac, un cap din doi metri.

Newcastle - Manchester United, doar 2-0

În minutul 78, „centralul” Atwell și oamenii din camera VAR au luat o decizie bizară. Fabian Schar a fost șters evident cu crampoanele pe față de Bruno Fernandes, în interiorul careului lui United, dar nu a fost dictată lovitură de pedeapsă.

Finalul a fost unul încins. Lisandro Martinez a izbit nervos banca de rezerve în momentul înlocuirii, apoi cei doi manageri, Eddie Howe și Erik Ten Hag, au avut un schimb tensionat de replici.

Newcastle a rezistat, ba chiar și-a majorat avantajul prin Wilson, în minutul 88, și urcă pe locul 3 în Premier League. Are tot 50 de puncte, ca United, dar un golaveraj net superior.

Clasamentul actualizat în Premier League:

FINAL. Newcastle United - Manchester United 2-0

Klopp, furios după dezastrul cu City: „Inacceptabil! E bine că am luat doar 4”

Hagi, l-ai văzut? Fotbalistul care a răbufnit la adresa „Regelui” și a lui Iordănescu, decisiv în meciul echipei sale