INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - BARCELONA 0-3

REAL MADRID - BARCELONA 0-3 //VIDEO + FOTO Real Madrid, eliminată din Cupă de Barcelona » Umilință TOTALĂ pe „Bernabeu”!

Real Madrid - Barcelona // FOTO: Reuters +16   FOTO
Real Madrid - Barcelona // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat miercuri, 27 februarie 2019 23:56

Barcelona s-a calificat în a 6-a finală consecutivă de Cupa Spaniei după ce a învins-o pe Real Madrid, scor 3-0 (Suarez 51, 73 pen., Varane 69 ag.), pe „Santiago Bernabeu”. În tur, scorul a fost egal, 1-1.

• În cealaltă semifinală joacă joi Valencia și Betis, în tur 2-2.
  • Finala Cupei Spaniei e pe „Benito Villamarín” din Sevilla, pe 25 mai.

Prima repriză le-a aparținut celor de la Real Madrid. Jucătorii lui Santiago Solari s-au apărat foarte bine, au închis spațiile la mijloc și au fost periculoși în atac. Defensiva catalană a tremurat la ocaziile lui Vincius și Benzema, dar scorul la pauză a fost egal, 0-0.

REAL MADRID - FC BARCELONA, Revenire după pauză

În repriza a doua, lucrurile s-au schimbat total. Barcelona a dominat jocul și a deschis scorul rapid, în minutul 50, prin Luis Suarez.

După două ocazii ratate de Real Madrid, Barcelona a marcat de două ori în două minute. Raphael Varane a înscris în propria poartă după o centrare a lui Dembele, în minutul 69. Luis Suarez a închis tabela în minutul 71, din penalty. Atacantul uruguayan a marcat cu o „scăriță” perfectă, la care portarul Keylor Navas nu a avut ce face.

Până la final, madrilenii nu au mai putut să pună în pericol poarta lui Ter Stegen, iar Barcelona s-a mulțumit cu menținerea avantajului clar de pe tabelă.

11goluri în toate competițile a reușit Suarez împotriva lui Real Madrid, în 13 meciuri

Real Madrid - Barcelona 0-3
Au marcat: Suarez 51, 73 pen., Varane 69 ag.