INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CM FEMININ

Scorul zilei la Campionatul Mondial de fotbal feminin, primul hattrick și apariția legendei Marta, la al 6-lea turneu final!

Articol de - Publicat luni, 24 iulie 2023 17:42 / Actualizat luni, 24 iulie 2023 17:55

Germania a zdrobit debutanta Maroc, 6-0 în grupa H, iar Brazilia a învins lejer Panama, 4-0, meci în care Ary Borges a reușit întâia „triplă” la CM 2023. În ultimul sfert de oră a intrat faimoasa Marta, 37 de ani, prezentă la al 6-lea ei Mondial.

Două rezultate și performanțe au atras atenția astăzi, la Mondialul feminin. Cea mai clară victorie din faza grupelor și primul hattrick al turneului final din Australia și Noua Zeelandă.

Ce ar aștepta-o pe FCSB în turul 3 din Conference! Duel cu o echipă ce propune un mix incredibil: Academia de vis a Africii + un transfer de top din Bundesliga
fcsb

Spectacolul Germaniei. Marocancele, două autogoluri la debut

La Melbourne, puternica echipa a Germaniei a spulberat Marocul (6-0, grupa H), transmițând un mesaj de avertizare celorlalte favorite. Cea mai bună jucătoare, atacantul Alexandra Popp, 32 de ani, a marcat două goluri până la pauză, a treia „dublă" reușită la CM 2023, după japoneza Miyazawa și americanca Smith. Au fost golurile 63 și 64 la cea de-a 129-a selecție a lui Popp.

Marocul, antrenat de fostul internațional francez Reynald Pedros (ex-Nantes), s-a prăbușit în repriza secundă la debutul la Mondial. El Haj și Mrabet și-au dat autogoluri. S-a încheiat 6-0.

Marta, simbolul fotbalului feminin al Braziliei, pe teren la 37 de ani

În ultima partidă a zilei, la Adelaide, Brazilia a învins ușor Panama, 4-0 în grupa F. Atacantul Ary Borges, 23 de ani, a impresionat, înscriind întâia „triplă" în actuala competiție. În ciuda prestației lui Borges, cel mai așteptat moment al partidei a fost apariția pe teren a Martei, legenda selecționatei auriverde.

În vârstă de 37 de ani, decarul a intrat în minutul 75 chiar în locul lui Ary. Era primul sfert de oră la cel de-al 6-lea său Mondial. De-a lungul carierei de 21 de ani la națională, a marcat 115 goluri (17 la CM) în 174 de meciuri!

Împotriva Panama, Brazilia a avut 34 de șuturi, 11 pe poartă și doar patru goluri. Pe 29 iulie e programat derbyul grupei, cu Franța, la Brisbane.

Parisul, negocieri neașteptate cu Barcelona pentru Kylian Mbappe » Clubul e amenințat: „Vom obliga PSG să-l folosească. Altfel, va fi hărțuire”

Incredibila piedică în calea transferului lui Fabinho de la Liverpool » Are nevoie de derogare în Arabia Saudită

Transfer de ultimă oră în Superligă » L-au adus pe noul Compagno: cine e „tancul” de 1,98 metri!
Decizie de ultimă oră luată de UEFA » Ce se întâmplă cu FCSB și Corvinul în preliminarii
Dinamo și-a ales antrenorul pentru sezonul viitor + 5 jucători confirmați: „A dovedit curaj, dorință și suflet pus în slujba clubului”

A ales Louis Munteanu? Disputat de FCSB și Rapid, atacantul a fost filmat cântând despre rivală: „Are valoare d'aia mare / Și știu că nu vă convine”

Mihai Pintilii, despre cel mai greu adversar din carieră: „Era un «bighidiu» d-ala mic. Dădeam cu ură în el, dar nu cădea. Dă-te-n... Doamne, iartă-mă”