INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA - COLUMBIA

Columbia, viitoarea adversară a României, întâlnește ACUM Spania într-un meci amical care a început la 22:30. foto: Imago +13   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 23 martie 2024 00:26 / Actualizat sambata, 23 martie 2024 00:37

Columbia, viitoarea adversară a României, a învins Spania, scor 1-0, într-un meci amical jucat pe London Stadium, casa celor de la West Ham.

• Columbia - România are loc pe 26 martie, de la 21:30, liveTEXT pe GSP.ro și la TV pe Antena 1

Spaniolii au dominat copios prima repriză, dar fără să creeze foarte mult pericol în careul advers. Ibericii l-au pus la încercare pentru prima dată pe portarul Vargas în minutul 3, când Grimaldo a trimis un șut puternic, dar pe centrul porții, prins fără probleme.

Mikel Merino a irosit o ocazie importantă câteva minute mai târziu. Mingea trimisă cu capul de fotbalistul de la Real Sociedad s-a dus peste poartă. Ibericii mai puteau marca prin Vivian ('19), dar balonul nu a prins nici de această dată poarta. Columbienii au încercat și ei să înscrie prin Jhon Arias ('45). Acesta a tras din afara careului, dar mingea a fost prinsă de David Raya.

În repriza secundă, tot spaniolii au fost cei care au avut inițiativa. Gerard Moreno putea înscrie imediat după pauză, dar mingea trimisă de acesta a fost respinsă de portar. Sud-americanii au răspuns prin James Rodriguez, care a trimis un șut puternic, dar Raya a fost la post.

Columbia a dat lovitura pe contraatac în minutul 61, când Luis Diaz a reușit o acțiune superbă. L-a driblat frumos pe Vivian și a centrat pentru Munoz, care a înscris cu o execuție acrobatică. Mingea s-a dus în vinclul porții. A fost al 20-lea meci în care sud-americanii nu au cunoscut înfrângerea și vor aborda meciul cu România cu un moral excelent.

FINAL. Spania - Columbia 0-1

Spania - Columbia, echipele de start

Spania (4-2-3-1): Raya - Porro, Vivian, Laporte, Grimaldo - Merino, Zubimendi - Sarabia, Moreno, Oyarzabal
Rezerve: Remiro, Simon, Carvajal, Cubarsi, Baena, Cucurella, Le Normand, Morata, Navas, Olmo, Rodri, Ruiz, Sancet, N. Williams, Yamal
Antrenor: Luis de la Fuente

Columbia (3-4-3): Vargas - Carrascal, Munoz, Lucumi - Puerta, Mojica, Arias, Castano - J. Rodriguez, Borre, L. Diaz
Rezerve: Montero, Ospina, Arias, Asprilla, Cabaș, Cassierra, Cordoba, Cuesta, Fuentes, C. Gomez, Lerma, Mosquera, Portilla, Quintero, Rios
Antrenor: Nestor Lorenzo

Spania - Columbia, meci amical // foto: Imago Images
+9 FOTO

Florin Răducioiu, concluzie dură după meciul echipei naționale: „Mulți jucători m-au dezamăgit. Sunt sincer și realist”
ROMÂNIA - IRLANDA DE NORD
După golul marcat cu Irlanda de Nord, Dennis Man a fost întrebat despre transfer: „Asta îmi doresc!”
România - Irlanda de Nord 1-1