INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »

Spectacol total în Championship! Bristol și Hull City au oferit cel mai frumos meci al anului, într-un thriller cu 10 goluri

Articol de Alexandru PavelJURNALISPORT - Publicat duminica, 22 aprilie 2018 15:08

Bristol City și Hull City au oferit cel mai spectaculos meci al sfârșitului de săptămână în fotbalul european, remizând spectaculos, scor 5-5, în etapa a 44-a din a doua divizie engleză.

Festivalul de goluri a început în minutul 16, după ce Wilson a deschis scorul pentru oaspeți în deplasarea de la Bristol. Gazdele aveau să revină mai apoi, prelunând conducerea cu cinci minute înainte de pauză, după reușitele lui Pack și Diedhiou.

Rezultatul cu care s-a intrat la cabine nu părea să anunțe spectacolul ce va urma. A doua repriză a adus nu mai puțin de șapte goluri. Balul a fost deschis de același Diedhiou, dar oaspeții au punctat rapid, prin autogolul goalkeeperului Fielding.

Reid a adus scorul la 4-2 pentru Bristol City, dar Hull a egalat și chiar a reușit să preia conducerea, după golurile lui Wilson, Hernandez și Campbell, în minutele 72, 80, respectiv 87.

Bryan a egalat când nimeni nu se mai aștepta, în al treilea minut al prelungirilor și a pus capăt festinului de goluri oferit de cele două formații din Championship, care nu au șanse la promovarea directă în Premier League, cu două etape rămase până la finalul campionatului.

Cu toate acestea, în urma acestui rezultat, Bristol City, deși ocupantă a locului 10, se află la doar trei puncte de poziția a șasea, care permite accesul în play-off-ul pentru desemnarea celei de-a treia promovate. De cealaltă parte, Hull ocupă doar locul 18, la doar un an după ce au părăsit primul eșalon al fotbalului britanic. Rezultatul din partida de la Bristol le-a asigurat ”tigrilor” evitarea retrogradării în League One.