INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Lovitură grea în lupta la titlu din Premier League dintre Arsenal și Manchester City » Antrenorul ar putea lipsi de pe bancă la ultimul meci

Pep Guardiola și Mikel Arteta / Foto: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 08 mai 2024 11:56 / Actualizat miercuri, 08 mai 2024 11:59

Sezonul din Premier League este aproape de a se încheia, iar lupta la titlu se dă între Arsenal și Manchester City, care sunt despărțite de un singur punct. Avantajul „cetățenilor” este că au un meci mai puțin disputat.

Ocupanta locului trei, Liverpool, mai păstrează doar șanse matematice cu două etape înainte de final. „Cormoranii” au 78 de puncte, cu 5 mai puține decât Arsenal și cu 4 mai puține decât Manchester City.

New-entry pe lista de antrenori a lui Șucu: „Au fost 40 de variante, au rămas 3” » Rapid îl anunță după derby-ul cu FCSB
Rapid

Mikel Arteta ar putea lipsi de pe bancă la ultimul meci

Mikel Arteta (42 de ani) ar putea lipsi de pe banca „tunarilor” la ultimul meci din acest sezon, care se va disputa pe Emirates Stadium, în compania echipei pentru care a evoluat ca jucător timp de 7 sezoane, Everton.

Antrenorul spaniol a primit deja cinci cartonașe galbene în acest sezon, iar dacă va mai primi încă unul în următoarea etapă, va fi suspendat pentru meciul cu Everton. Antrenorii din Premier League sunt suspendați la fiecare cumul de trei cartonașe galbene.

În penultima etapă Arsenal va juca pe Old Trafford contra rivalilor de la Manchester United, iar meciul va fi arbitrat de către Paul Tierney. Centralul englez i-a arbitrat pe „tunari” de patru ori în acest sezon, Arsenal înregistrând o remiză și trei victorii, 2-2 cu Fulham, 5-0 cu Crystal Palace, 4-1 cu Newcastle și 2-0 cu Wolverhampton.

La remiza cu Fulham, meci care s-a jucat în a treia etapă a acestui sezon, Paul Tierney i-a acordat un cartonaș galben lui Mikel Arteta în minutul 80 pentru proteste. Deși „tunarii” conduceau în acel moment cu 2-1, iar trei minute mai târziu Fulham a rămas în inferioritate numerică, Joao Palhinha reușea să marcheze în minutul 87, stabilind scorul final.

În afară de meciul cu Fulham, Arteta a mai văzut cartonașul galben în victoria cu 4-3 cu Luton, în victoria 2-0 cu Brighton și în ambele meciuri cu Chelsea, 2-2 și 5-0.

Mikel Arteta a văzut cartonașul galben la meciul cu Luton în minutul 90+8, după ce a intrat pe teren să celebreze victoria adusă de golul lui Declan Rice. Era atunci al treilea „galben” văzut de Arteta, care a fost apoi suspendat la meciul cu Aston Villa, pierdut de către „tunari” cu scorul de 0-1.

VIDEO. Perry Groves, legenda lui Arsenal, luat la rost în timp ce se bucura la golurile „tunarilor” din derby-ul cu Tottenham

Dacă Dinamo retrogradează, Politic rămâne în Superliga! » Un club cu pretenții i-a făcut contractul + alte 3 transferuri pregătite