INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

UPDATE VIDEO + FOTO Incident grav în Ligue 1! Meci suspendat + bilanțul răniților

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 septembrie 2017 21:31

Partida dintre Amiens și Lille, din Ligue 1, care a început la ora 21:00, a fost întreruptă în minutul 16, la 0-1, după ce gardul despărțitor din sectorul oaspeților a cedat, iar fanii au căzut unii peste ceilalți.

update

Meciul Amiens - Lille nu a mai fost reluat în această seară după gravul incident care a avut loc în startul partidei.

Potrivit ultimelor informații anunțate în presa franceză, 20 de persoane au fost rănite, trei dintre acestea fiind în stare gravă!

Știrea inițială

Suporterii lui Lille, prezenți în număr considerabil la Amiens, au avut de suferit după ce gardul din fața peluzei în care se aflau a cedat. Aceștia au celebrat golul echipei favorite, s-au cățărat pe gardul respectiv și s-au prăbușit unii peste ceilalți, imediat după ce Lille a deschis scorul, în minutul 16, prin Ballo Toure.

Imediat, arbitrul Thomas Leonard a decis întreruperea meciului.

Secvențele au adus aminte de golul lui Claudiu Răducanu, de pe vremea când evolua pentru Espanyol, în meciul cu Barcelona. Românul a vrut să sărbătorească reușita alături de fani și a aruncat tricoul spre gardul despărțitor. Suporterii s-au aplecat peste gard ca să-l prindă și au căzut pe gazon cu tot cu structura metalică.

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga