INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  VALENCIA - BARCELONA

FOTO Ca-n vremurile bune! Barcelona a făcut show la Valencia: Aubameyang, în istoria La Liga

Valencia - Barcelona » Meci tare în La Liga, LIVE pe GSP +11   FOTO
Valencia - Barcelona » Meci tare în La Liga, LIVE pe GSP

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 februarie 2022 19:08 / Actualizat luni, 21 februarie 2022 13:34

Barcelona a doborât-o pe Valencia în deplasare, scor 4-1, în runda #25 din La Liga.

Un nou meci spectaculos în Premier League. Manchester United a câștigat, deși a primit 2 goluri în 2 minute + Ronaldo, ratare uriașă
MANCHESTER UNITED

Barcelona, din nou pe loc de Champions League

Catalanii au deschis scorul prin Aubameyang. Primul gabonez din istorie care marchează în La Liga l-a executat pe Mamardashvili cu o finalizare imparabilă din careu, în forță (23).

Auba a reușit „dubla” până la pauză, după o fază de playstation a trupei lui Xavi (38). Între timp, marcase și De Jong din pasa controversatului Dembele (32).

+7 FOTO

Valencia a intrat mai bine în joc după pauză. Soler a redus din ecart cu o lovitură de cap din 8 metri (52). Dar Pedri i-a calmat rapid pe „lilieci”, în urma unui trasor ușor deviat de la distanță (63).

Și VAR-ul a avut multă treabă azi. Printre altele, a anulat două goluri gazdelor.

• În tur, Barcelona a învins-o cu 3-1 pe Valencia pe Camp Nou.
  • Barcelona avea nevoie de o victorie pentru a o egala pe Atletico Madrid, ocupanta locului 4, primul care duce în grupele Champions League. Catalanii au un golaveraj superior.
  • Valencia se clasează la mijlocul ierarhiei în La Liga, poziția a 12-a.

Clasamentul în Spania

FINAL. Valencia - Barcelona 1-4

• Au marcat: Soler (52) / Aubameyang (23, 38), De Jong (32), Pedri (63)
  • Live + Statistici

Valencia - Barcelona » Echipele de start

Valencia: Mamardashvili – Gaya, Alderete, Diakhaby, Foulquier – Soler, Guillamon, Moriba – Gil, Guedes, Duro
Antrenor: Jose Bordalas Jimenez

Barcelona: Ter Stegen – Alba, Garcia, Araujo, Dest – De Jong, Busquets, Gavi – Torres, Aubameyang, Dembele
Antrenor: Xavi

Aubameyang a spart gheața la Barcelona

Aubameyang a înscris în Ligue 1, Bundesliga, Premier League și La Liga. Îi lipsește doar Serie A pentru a completa Big 5-ul.

6 goluriîn 2 vizite pe Mestalla are Aubameyang (una cu Arsenal - 3 goluri în mai 2019, 3 azi, cu Barcelona)

VIDEO. Goluri superbe în confruntările Valencia - Barcelona:

Uluitor! Romelu Lukaku a atins mingea de 7 ori într-un meci întreg. De două ori în 45 de minute!

George Pușcaș, lăudat după primul gol în tricoul lui Pisa: „S-a luptat pentru fiecare minge ca și când ar fi fost ultima”

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga