INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  QATAR

VIDEO Eric l-a eclipsat pe Sneijder! A marcat de două ori și a întors rezultatul » L-a imitat pe Ronaldinho și a dat un gol de la 35 de metri

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 februarie 2018 11:09

Eric de Oliveira a fost decisiv pentru Al Markhiya în meciul cu Al-Gharafa, din etapa a 18- din campionatul din Qatar.

Mijlocașul brazilian de 32 de ani a fost eroul echipei sale și a marcat de două ori și a întors scorul, de la 2-1 pentru Al-Gharafa. Acestea sunt primele goluri ale lui Eric în Qatar, în 4 meciuri.

În minutul 61, Eric a preluat mingea în colțul careului, a driblat un adversar și a marcat cu un șut la colțul lung. Eric și-a continuat show-ul, iar în minutul 64 a marcat unul dintre cele mai spectaculoase goluri ale anului. Brazilianul a înscris dintr-o lovitură liberă de la 35 de metri, profitând și de gafa portarului. Golul a semănat cu cel marcat de Ronaldinho la Campionatul Mondial din 2002, în poarta Angliei.

Al-Gharafa a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Wesley Sneijder, în minutele 16 și 23, iar pentru Al Markhiya a redus din diferență Ilyas, în minutul 26.

După 18 etape, Al Markhiya este pe locul 12, ultimul, cu 12 puncte. Victoria cu Al-Gharafa, locul 6, este a doua din acest sezon.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”