INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  OPTIMI FA CUP

VIDEO + FOTO Bomba de la miezul nopții! Manchester City, eliminată de o echipă din Liga a 3-a din FA Cup! "Cetățenii" au avut 82% posesie

Articol de GSP - Publicat marti, 20 februarie 2018 00:06

Wigan a produs marea surpriză a optimilor de finală din FA Cup și a scos-o pe Manchester City, scor 1-0, la capătul unui meci incredibil. "Cetățenii" au avut niște cifre incredibile, dar a fost în zadar.

VEZI AICI VIDEO

Acesta este a 3-a înfrângere a lui Manchester City în acest sezon în toate competițiile. A mai pierdut cu Șahtior în Champions League, 2-1, dar și cu Liverpool în campionat 2-3.

Ocupanta locului 3 din a treia divizie engleză a dat lovitura în minutul 79, grație lui Will Grigg, nord-irlandezul făcut celebru la EURO 2016 de fanii naționalei sale pentru cântecul acestora.

A scăpat singur spre poartă și a tras incredibil la colțul lung, din cădere. A fost abia al doilea șut pe poartă al echipei sale, care a jucat în superioritate numerică a doua repriză, după ce Delph a fost eliminat în minutul 45+2.

Statistică incredibilă

Deși a jucat jumătate de meci în 10 oameni, Manchester City a avut 26 de șuturi la poartă, spre deosebire de Wigan, care a avut doar 4.

Posesia? Una clasică în meciurile în care evoluează echipa lui Pep Guardiola. 82% în dreptul cetățenilor, doar 18 de partea cealaltă. Mai mult, Wigan n-a avut niciun corner, în timp ce City 13.

Și numărul paselor arată ce diferență a fost pe teren. Formația din Liga a 3-a a adunat 182 de pase, în timp ce Manchester City a ajuns la 831.

Finalul meciului a fost așteptat cu sufletul la gură de fanii lui Wigan, care au pătruns pe teren și și-au făcut poză cu tabela de la acest succes istoric.