INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MECIUL LEGENDELOR

VIDEO Goluri de poveste pe Anfield » Legendele lui Liverpool și AC Milan s-au întâlnit în reeditarea finalei de la Istanbul

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 martie 2019 20:34

Legendele lui Liverpool și AC Milan au evoluat în reeditarea „Miracolului din Istanbul”, celebra finală de Champions League din 2005 câștigată de „cormorani” la penalty-uri, după ce au revenit în timpul regulamentar de la 0-3 la 3-3.

Englezii s-au impus acum cu 3-2.

În meciul caritabil de pe Anfield, gazdele au deschis scorul în minutul 25 prin devierea din prima a lui Robbie Fowler, după o centrare a lui Glenn Johnson.

După 1-0 la pauză, Liverpool şi-a dublat avantajul în minutul 51 prin Djibril Cisse. Francezul a fost lăsat singur cu Abbiati de pasa filtrantă a cehului Patrik Berger.

Însă Milanul nu s-a predat la 0-2, iar la rampă a ieşit maestrul Andrea Pirlo. Şi cum altfel, dacă nu printr-o lovitură liberă marcă înregistrată de la 25 de metri? Astfel, în minutul 61, italienii reduceau scorul la 1-2, portarul Westerveld neavând reacţie la şutul superb al lui Pirlo.

În minutul 70, Patrik Berger a ratat o mare şansă de 3-1, ocazie care s-a răzbunat 7 minute mai târziu. Pancaro cu o execuţie fenomenală de la peste 20 de metri a egalat la 2, fiind aplaudat de un Anfield umplut până la refuz.

Ultimul cuvânt l-a avut însă „Stevie G”, în minutul 79. Fostul căpitan al „cormoranilor” a stabilit scorul final cu un şut de la marginea careului, după o fentă prin care a păcălit 3 fundaşi adverşi. 3-2 scorul final, într-un meci caritabil spectaculos.

Loturile pentru Meciul Legendelor:

Liverpool Legends: Dudek, Westerveld, Carragher, Hyypia, Kennedy, Agger, Traore, Johnson, McAteer, Kvarme, Gerrard, McManaman, Garcia, Berger, Smicer, Diao, Rush, Fowler (c), Aldridge, Kuyt, Cisse, Owen

Milan Glorie: Dida, Abbiati, Fiori, Storari, Maldini (c), Nesta, Cafu, Costacurta, Kaladze, Oddo, Favalli, Jankulovski, Pancaro, Simic, Pirlo, Gattuso, Ambrosini, Rui Costa, Serginho, Carbone, Inzaghi, Kaka, Borriello