INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  BELGIA - CANADA

Belgienii sunt revoltați » „Centralul” anchetat pentru corupție arbitrează la al doilea Mondial

Belgienii s-au revoltat aflând că Janny Sikazwe le conduce primul joc. Foto: Getty Images

Articol de - Publicat marti, 22 noiembrie 2022 16:39 / Actualizat marti, 22 noiembrie 2022 16:57

Belgienii s-au revoltat aflând că Janny Sikazwe (43 de ani) le conduce primul joc de la Campionatul Mondial din Qatar. Zambianul a fluierat în minutul 85 finalul unui meci la Cupa Africii, fiind cercetat pentru corupție acum patru ani.

• Belgia face parte din grupa F, alături de Croația, Canada și Maroc.
  • Miercuri, 23 noiembrie, ora 21:00, echipa lui Roberto Martinez înfruntă Canada. Meciul e liveTEXT pe GSP și în direct la TV, pe TVR 1.

Belgienii debutează joi la Al Rayyan contra Canadei și sunt preocupați mai mult de arbitrul care-i va fluiera decât de forța adversarului. Janny Sikazwe, 43 de ani, a devenit celebru nu doar în Africa, dar și în toată lumea, după ce a stricat meciul Tunisia - Mali 0-1 de la Cupa Africii pe Națiuni în acest an.

Un român ajută Poliția din Qatar » Reportaj GSP din Centrul de Comandă de unde se supraveghează TOT ce mișcă în Doha
REPORTAJ

„Centralul” anchetat pentru corupție arbitrează la al doilea Mondial!

Ce s-a întâmplat atunci? Pe 12 ianuarie 2022, „centralul” zambian a fluierat mai întâi finalul în minutul 85, apoi a reluat și a pus punct din nou capăt jocului în 89:43, fără a mai lăsa trei minute de prelungire! Incredibil!

Evident că tunisienii au protestat vehement, dar nimic nu s-a schimbat, partida era gata. Au apărut imediat speculații. Acest arbitru e doar aiurit ori ascunde altceva: un posibil aranjament pentru pariuri?

Janny Sikazwe a mai arbitrat Belgia la CM

De meserie profesor, Sikazwe a oficiat în 2016 la finala CM al Cluburilor în Japonia, Real Madrid - Kashima Antlers 4-2 după prelungiri, a fost delegat la centru la finala Cupei Africii din anul următor și apoi a prins și două partide la Mondialul din 2018.

Culmea coincidenței, prima dintre ele tot cu Belgia în teren, contra naționalei Panama.

Janny Sikazwe// Foto-Imago

Janny Sikazwe, anchetat pentru corupție

La Cupa Africii pe Națiuni 2022, după ce a acordat câte un penalty, malienilor (ajutat de VAR) și tunisienilor, Janny a fluierat sfârșitul deși mai erau 5 minute de jucat. Magrebienii s-au înfuriat. I-au arătat ceasul. Jocul s-a reluat, Sikazwe l-a eliminat ușor pe malianul El Bilal Toure (87).

Și tot a încheiat meciul când a vrut. În 89:43! Mai erau 17 secunde din timpul regulamentar, plus trei minute de prelungire. El și asistenții lui au părăsit terenul încadrați de stewarzi.

Uluitor, 40 de minute mai târziu, oficialii Confederației africane (CAF) au întrerupt conferințele de presă și au cerut să se dispute și cele trei minute de prelungire, cu alt arbitru. Dar au reapărut pe gazon numai malienii.

Tunisienii au refuzat. În noiembrie 2018 a fost suspendat temporar, în timp ce era anchetat de CAF pentru corupție, după o prestație dubioasă la o semifinală din Liga Campionilor Africii, Esperance (Tunisia) - Primiero Agosto (Angola) 4-2.