INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  BRAZILIA - COSTA RICA 2-0

FOTO + VIDEO Brazilia rezolvă meciul cu Costa Rica în prelungiri » Coutinho și Neymar aduc prima victorie a Seleção de la acest Mondial

Articol de GSP - Publicat vineri, 22 iunie 2018 17:01

Brazilia a obținut extrem de greu prima victorie de la acest Campionat Mondial, învingând-o pe Costa Rica, 2-0, după golurile lui Coutinho și Neymar din prelungiri.

Brazilienii nu au impresionat mai deloc în primele 45 de minute, iar evoluția lui Neymar a fost modestă. Seleção a înscris în minutul 26, dar golul lui Gabriel Jesus a fost anulat corect pe motiv de ofsaid.

Navas, îngerul costaricanilor

Doar două minute mai târziu, Navas și-a început recitalul și l-a blocat pe Neymar, care scăpase singur cu goalkeeper-ul costaricanilor.

Ofensiva brazilienilor a fost mai energică în repriza secundă, iar Gabriel Jesus a lovit bara în minutul 50. La aceeași fază, șutul lui Coutinho a fost deviat incredibil de pe linia porții.

Neymar a mai irosit apoi două ocazii mari. Mai întâi, a fost blocat incredibil de Keylor Navas în minutul 56. Tot Neymar a profitat de o eroare a defensivei costaricane, a scăpat singur, dar a ales o finalizare pretențioasă, care s-a dus puțin pe lângă stâlpul stâng al porții lui Navas.

VAR > Neymar

Cea mai controversată fază a meciului s-a petrecut în minutul 78. Neymar l-a păcălit pe arbitru, care a dictat penalty, considerând că brazilianul a fost faultat în careu de Giancarlo Gonzalez. Decizia a fost schimbată însă de sistemul VAR, în ciuda protestelor vehemnte ale brazilienilor.

Izbăvirea vine în prelungiri!

Brazilia a deschis scorul in-extremis, în prelungiri, prin Coutinho, care l-a învins pe Navas cu o execuție din câțiva metri după pasa lui Gabriel Jesus.

Neymar a înscris și el primul său gol de la acest Mondial, fructificând pasa lui Douglas Costa din minutul 90+7.

Brazilia - Costa Rica 2-0
Au marcat: Coutinho '90+1, Neymar '90+7

Brazilia: Alisson - Danilo, Thiago Silva, Miranda, Marcelo - Casemiro, Paulinho - Willian, Coutinho, Neymar - Gabriel Jesus
Rezerve: Cassio, Ederson, Maquinhos, Augusto, Taison, D. Costa, Firmino, Geromel, Filipe Luis, Fred, Fernandinho
Antrenor:
Tite

Costa Rica: K. Navas - Duarte, Gonzalez, Acosta - Gamboa, Borges, Guzman Perez, Oviedo - B. Ruiz, Venegas - Urena
Rezerve: Moreira, Pemberton, Moreira, Azofeifa, Bolanos, Calvo, J. Campbell, Colindres, Gutierrez, Smith, Tejeda, Wallace, Waston
Antrenor:
Oscar Ramirez

Arbitru: Bjorn Kuipers (Olanda)
Stadion: Sankt Petersburg

Grație victoriei, Brazilia a urcat pe primul loc în grupă, acumulând 4 puncte. De partea cealaltă, Costa Rica rămâne fără niciun punct după primele două meciuri și e aproape eliminată.