INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  ARABIA SAUDITĂ - EGIPT 2-1

VIDEO+ FOTO » Arabia Saudită, victorie dramatică împotriva Egiptului » Golul decisiv a fost marcat la ultima fază!

Articol de GSP - Publicat luni, 25 iunie 2018 19:03

Arabia Saudită a învins dramatic Egiptul, 2-1, grație unui gol marcat în minutul 90+5, și a terminat grupa A pe locul 3.

După un început echilibrat, cu ocazii la ambele porți, egiptenii au deschis scorul. Vedeta Mohamed Salah a marcat în minutul 22, după ce a lobat mingea peste portarul Al Mosailem.

Saudiții au forțat egalarea și au pus presiune la poarta lui El Hadary. În minutul 41, Arabia Saudită a primit un penalty, dar șutul lui Al Muwallad a fost apărat de goalkeeper-ul egiptean. Scorul reprizei a fost stabilit în minutul 45+6. Arbitrul Wilmar Roldan a acordat din nou penalty, iar Salman Al Faraj a transformat fără emoții.

După pauză, ambele echipe au forțat și au avut ocazii. După minute de dominație egipteană, Arabia Saudită a dat lovitura. Salem Al Dwsari a adus victoria saudiților, marcând în minutul 90+5 cu un șut din mijlocul careului.

Arabia Saudită a terminat grupa A pe locul 3, cu trei puncte, iar Egipt pleacă de la CM fără vreun punct. AICI ai detalii despre celălalt meci din grupă, Uruguay - Rusia 3-0!

Clasament Grupa A

1. Uruguay 9p
2. Rusia 6p
3. Arabia Saudită 3p
4. Egipt 0p

play icon Intră pe Mondial2018.GSP.ro - meciuri LIVE, program complet, infografii și statistici real-time - totul AICI!

Arabia Saudită - Egipt 2-1
Au marcat: Salman Al Faraj  45+6' Al Dawsari 90+5/Salah 22'
*Al Muwallad (Arabia saudită) a ratat un penalty în minutul 39

Arabia Saudită: Al Mosailem - Al Burayk, M.Hawsawi, Os. Hawsawi, Al Shahrani - Bahbir, Al Faraj, Otayf, Al Moghwai, Al Dawsari - Al Muwallad
Rezerve: Al Muaiouf, Al Owais, Albulayhi, Al Harbi, AL Khaibari, Al Khaibri, Al Sahlawi, Al Shehri, Asiri, Om.Hawsawi, Kanu
Antrenor: Juan Antonio Pizzi

Egipt: El Hadary - Fathy, Gabr, Hegazy, Abdel-Shafi - Elneny, Hamed - Salah, Said, Treziguet - Mohsen
Rezerve: Ekramy, El Shenawy, Kahraba, Ashraf, Elmohamady, Shikabala, Gaber, Hamdi, Morsy, Samir, Sobhi, Warda
Antrenor: Hector Raul Cuper